Festival robotů Cafe Neu Romance je letos inspirován Golemem Gustava Meyrinka

Čtyřdenní festival robotů Cafe Neu Romance začíná dnes v Národní technické knihovně. Pořadatelé se při jeho třetím ročníku, který je také součástí Evropského robotického týdne, inspirovali stým výročím od vydání slavného románu Gustava Meyrinka Golem. Festival slibuje představit svět příběhů robotů s golemovskou tematikou ze sci-fi i reálného života. 

Výstava návštěvníkům představí 150 exponátů 40 umělců z 15 zemí, deset krátkých robotických videí a tematických reklam. V pátek se uskuteční Den Golema a mechanického muže budoucnosti. Program zahrnuje 12 přednášek a prezentací, kterých se zúčastní třeba režisér a animátor Jiří Barta, scénárista Edgar Dutka, profesor umělé inteligence Jozef Kelemen a autorky zvukové poezie Olga Peková a Zuzana Husárová. Jiří Barta pracuje již přes dvě desítky let na filmu o Golemovi, na kterém se podílí i Dutka.

Z Velké Británie na festival přijedou bionic-arm man Nigel Ackland a Rupert Young z Perceptual Robots, kteří vedou mezioborový výzkum neurověd a robotiky. Sám Ackland ztratil pravou ruku při pracovní nehodě a po čase mu byla implantována vyspělá robotická paže. Ze Spojených států se účastní producent nového filmu R.U.R. Bernie Stern a Lucy Burnsová z kalifornské univerzity bude prezentovat výsledky svého výzkumu lidí, robotů a divadla i ukázky robotického divadla.

Ruský umělec nových médií Dmitrij Morozov (vystupující jako ::VTOL::) bude povídat o svém robotickém umění a předvede Reading my Body (Čtení mého těla) se svou zvukovou čtečkou tetování. Vystoupí také známý výrobce robotů Stanley Povoda a salvadorský robotický umělec Fernando Orellana. Připraveno je množství přednášek a workshopů, vedoucí výzkumníci robotiky z ČVUT zvou návštěvníky na prohlídku robotické laboratoře. Program je na www.cafe-neu-romance.com.

 

Zdroj: ČTK

Festival robotů Cafe Neu Romance je letos inspirován Golemem Gustava Meyrinka Foto: cafe-neu-romance.com

reklama

Další články

  1. Barack Obama odsoudil násilnosti ve Fergusonu

    Společnost ·

    Americký prezident Barack Obama v noci na dnešek odsoudil násilnosti, které se rozhořely na začátku týdne ve Fergusonu na předměstí St. Louis poté, co se velká porota …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.