„Fed udělal se zvýšením úrokových sazeb chybu,“ říká hlavní ekonom X-Trade Brokers

Americká centrální banka (Fed) udělala prosincovým zvýšením úrokových sazeb chybu. Říká na rádiu Zet v pořadu Tržní okénko hlavní ekonom společnosti X-Trade Brokers Jaroslav Brychta. Důvodem je podle něj skutečnost, že očekávaný nárůst inflace nepřichází. Růstu inflace se v nejbližší době přitom ani nedočkáme. Ve světové ekonomice se naopak zvýšila deflační rizika pojící se ke zpomalování světové ekonomiky a pádu komodit.

Západní banky následují v současné době jiný trend. Svoji měnovou politiku spíše uvolňují. Příkladem je například japonská centrální banka (Bank of Japan) nebo Evropská centrální banka (ECB). Důvodem je právě slabší růst ekonomiky, s kterým se pro letošní rok do jisté míry tolik nepočítalo.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve čtvrtek zhoršila odhad pro letošní růst světové ekonomiky na tři procenta. Tempo tak setrvá na úrovní loňského růstu. Pro loňský rok OECD přitom dříve předpovídala zrychlení růstu na 3,3 %.

„Fed počítal skutečně s tím, že zvýší sazby čtyřikrát. Trh mu to každopádně nevěřil. V prosinci, ve chvíli nejvyššího očekávání, trh předpokládal, že sazby vzrostou letos maximálně dvakrát. Když jsem se díval na futures, tak to ocenění nám říká, že existuje pouze 40 procentní pravděpodobnost, že do prosince alespoň jednou vzrostou úrokové sazby,“ uvedl na rádiu Zet Brychta.

„Myslím si, že to Fed neměl dělat, a že ty sazby neměl zvyšovat. Myslím si, že mi ta aktuální situace dává za pravdu. Očekávaný nárůst inflace nad nějaký výraznější rámec zatím nepřichází. Jsem přesvědčený o tom, že nějakého výrazného růstu inflace se ani v těch nadcházejících měsících nedočkáme,“ řekl Brychta.

 

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáše Kovandy hlavní ekonom společnost X-Trade Brokers Jaroslav Brychta, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet, ČTK

„Fed udělal se zvýšením úrokových sazeb chybu,“ říká hlavní ekonom X-Trade Brokers Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Pražský hotel President koupil ruský investor

    Byznys ·

    Pražský pětihvězdičkový hotel President odkoupil loni od španělské společnosti Comar ruský investor Rafik Gasanov. Ten už v Česku vlastní například golfový resort Cihe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.