Fed si nechává možnost zvýšit úrokové sazby na prosinec

Americká centrální banka (Fed) ponechala ve středu podle očekávání svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 0,25 až 0,50 procenta. Naznačila však, že by mohla přikročit ke zvýšení úroků na prosincovém zasedání, protože hospodářský růst nabírá na tempu a inflace zrychluje.

Banka ve svém prohlášení uvedla, že důvody pro zvýšení sazeb jsou čím dál silnější. Dodala nicméně, že se rozhodla počkat na další důkazy, že se americká ekonomika ubírá správným směrem.

Americké akcie ve středu opět klesly. Hlavní index S&P 500 zaznamenal již sedmý pokles za sebou a poprvé od července uzavřel pod hranici 2100 bodů. Jedním z důvodů poklesu je i vyhlídka na zvýšení úrokových sazeb. Vyšší úrokové sazby obvykle tlačí akciový trh dolů, neboť přinášejí firmám dražší půjčky a zároveň snižují atraktivitu akcií ve srovnání s jinými investicemi, například s dluhopisy. Hlavní důvodem poklesu akcií je však nejistota ohledně výsledku prezidentských voleb ve Spojených státech. „Máme tu volební nejistotu i nejistotu kolem Fedu,“ uvedl analytik John Canall ze společnosti LPL Financial.

Fed loni v prosinci přikročil ke zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu z rekordního minima 0,0 až 0,25 procenta, na kterém ji v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držel sedm let. Další zvyšování úroků ale centrální banku donutily odložit obavy kolem vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Fed si nechává možnost zvýšit úrokové sazby na prosinec Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Jak se Airbus stal létající legendou

    Byznys ·

    Evropský výrobce letadel Airbus minulý měsíc překročil významný milník. Singapurským aerolinkám dodal své 10 000. letadlo. Je to o to impozantnější, když letos slaví j…

  2. Kolik vědy se vejde do tří minut?

    ·

    Věda potřebuje neustále nové talenty. Jednou z cest, jak pro ni mladé lidi nadchnout, je skrze její popularizaci. Prostředkem, který jde tomuto trendu naproti, jsou na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.