Fed se obává brexitu. Úrokové sazby nezvýšil a zhoršil výhled růstu ekonomiky

Americká centrální banka (Fed) ve středu ponechala podle očekávání svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 0,25 až 0,50 procenta. Zhoršila však odhad růstu americké ekonomiky na letošní i příští rok. Guvernérka Fedu Janet Yellenová na tiskové konferenci upozornila, že k rozhodnutí ponechat sazby beze změny přispěla i hrozba vystoupení Británie z Evropské unie. Takzvaný brexit by podle Yellenové mohl ovlivnit vyhlídky ekonomiky Spojených států

Centrální banka nesignalizovala, kdy sáhne k dalšímu zvýšení sazeb. Podle analytiků ale její prognózy ponechávají prostor k tomu, aby mohla základní úrok zvýšit na červencovém zasedání. Fed uvedl, že „ekonomická aktivita poroste mírným tempem a ukazatele trhu práce se budou zlepšovat“ i při postupném zvyšování úroků.

Většina vedoucích představitelů Fedu nadále očekává, že banka v letošním roce zvýší sazby dvakrát. Oproti březnovému zasedání měnového výboru se ale výrazně zvýšil počet těch činitelů Fedu, kteří počítají pouze s jedním zvýšením sazeb.

Fed nyní předpokládá, že tempo hospodářského růstu v USA dosáhne v letošním i příštím roce dvou procent. Předchozí prognóza uváděla, že ekonomika letos vykáže růst o 2,2 procenta a napřesrok o 2,1 procenta. Centrální banka také naznačila, že v příštích dvou letech by mohla být při zpřísňování měnové politiky méně důrazná, než dosud předpokládala.

Americké akcie po oznámení neudržely počáteční růst a nakonec mírně oslabily. Dow Jonesův index odepsal 0,20 procenta a uzavřel na hodnotě 17.640,17 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,18 procenta na 2071,50 bodu. Ve stejném rozsahu oslabil také index technologického trhu Nasdaq Composite, který uzavřel na 4834,93 bodu.

Fed loni v prosinci poprvé po téměř deseti letech zvýšil základní úrokovou sazbu z minima nula až 0,25 procenta, na němž byl sedm let. Centrální banka nicméně začátkem roku zaujala obezřetnější postoj, protože zpomalování růstu čínské ekonomiky vyvolalo rozsáhlé výkyvy na finančních trzích.

Yellenová uvedla, že na další rozhodování Fedu bude mít vliv výsledek referenda o setrvání Británie v EU, které se uskuteční 23. června.

 

 

Zdroj: ČTK

Fed se obává brexitu. Úrokové sazby nezvýšil a zhoršil výhled růstu ekonomiky Foto: Budova americké centrální banky; Zdroj shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Reorganizace policie se odloží o měsíc

    Společnost ·

    Chystaná reorganizace policie se odloží ze začátku července na začátek srpna. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na úterním mimořádném jednání Bezpečnostní rady stát…

  2. Prolamování ledů: Erdogan napsal dopis Putinovi

    Společnost ·

    Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan napsal svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi dopis, ve kterém vyjadřuje naději na zlepšení vzájemných vztahů. Médiím to řek…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.