Fed nechal úroky beze změny, předeslal jejich zvýšení do konce roku

Americká centrální banka (Fed) ponechala své úrokové sazby beze změny v pásmu 0,25 až 0,50 procenta. Vyslala však silné signály, že by mohla úroky zvýšit ještě do konce letošního roku. Americký trh práce se totiž podle ní dále zlepšuje, napsala agentura Reuters. Akcie ve Spojených státech na zprávu zareagovaly růstem. Technologický index Nasdaq uzavřel na novém rekordu.

Ekonomická aktivita v USA podle Fedu oživila a růst pracovních míst byl v posledních měsících solidní. „Důvody pro zvýšení sazby z federálních fondů posílily,“ uvedla banka v prohlášení zveřejněném na závěr dvoudenního zasedání měnového výboru. Dodala, že měnový výbor se rozhodl úroky zatím nezvyšovat, dokud nebudou další důkazy pokroku směrem k cílům u zaměstnanosti a inflace, které si banka stanovila. Také firemní investice zůstávají slabé.

Fed rovněž označil krátkodobá rizika svého ekonomického výhledu jako „zhruba vyrovnaná“. Tato slova použila banka poprvé od konce loňského roku, kdy je použila těsně před zvýšením úroků.

Banka také změnila svůj výhled růstu úroků na příští dva roky. Fed nyní očekává, že by v roce 2017 i v roce 2018 mohl zvýšit úroky dvakrát. V předchozí předpovědi počítal Fed s tím, že v obou letech zvýší úroky třikrát.

Index Dow Jones posílil po zprávě Fedu o 163,74 bodu, tedy 0,9 procenta, na 18.293,70 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 stoupl o 23,36 bodu, čili 1,09 procenta, na 2163,12 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 53,83 bodu, neboli 1,03 procenta, na 5295,18 bodu.

Fed loni v prosinci přikročil ke zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu z rekordního minima 0,0 až 0,25 procenta, na kterém ji v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držel sedm let. Další zvyšování úroků ho však donutily odložit obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Pouze šest procent analytiků dotazovaných agenturou Reuters očekávalo zvýšení sazeb již v září. Většina věří, že Fed bude čekat s růstem úroků do prosince. Další zasedání měnového výboru se uskuteční počátkem listopadu a v polovině prosince. Ekonomové se domnívají, že Fed v listopadu svoji měnovou politiku měnit nebude, protože jeho zasedání se uskuteční pouze pár dní před prezidentskými volbami.

 

 

Zdroj: ČTK

Fed nechal úroky beze změny, předeslal jejich zvýšení do konce roku Foto: shutterstock.com - Americká centrální banka

reklama

Další články

  1. Šest nejbizarnějších aut letošního roku

    Tech ·

    Automobilový průmysl se pohybuje nebývale rychle dopředu. Skrze koncepční vozy automobilových výrobců si většinou můžeme představit, jak bude naše budoucnost na silnic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.