Fed nebude zvyšovat úroky, dokud se nevyjasní dopady brexitu

Americká centrální banka (Fed) by neměla zvyšovat úrokové sazby, dokud se nevyjasní důsledky referenda o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Shodli se na tom podle zápisu z posledního zasedání představitelé banky. Vede brexitu je Fed také znepokojen zpomalením tvorby pracovních míst v USA. 

„Představitelé se obecně shodli, že je rozumné počkat na dodatečné údaje ohledně důsledků britského hlasování,“ píše se v zápisu, který banka zveřejnila ve středu. Zasedání se konalo v polovině června, tedy ještě před referendem, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie.

Představitele Fedu navíc podle zápisu znepokojilo prudké zpomalení tvorby pracovních míst ve Spojených státech. V americké ekonomice v květnu vzniklo pouze 38 tisíc nových pracovních příležitostí, což představuje nejmenší měsíční přírůstek za téměř šest let.

Před britským referendem Fed signalizoval, že v letošním roce pravděpodobně přikročí ke dvěma zvýšením úrokových sazeb. Po překvapivém rozhodnutí Britů opustit EU již ale několik představitelů Fedu uvedlo, že kvůli nejistotě, kterou výsledek referenda vyvolal, je k dalšímu zvyšování úroků zapotřebí přistupovat s obezřetností.

Fed na červnovém zasedání ponechal základní úrok beze změny v rozpětí 0,25 až 0,50 procenta. Loni v prosinci základní úrok zvýšil z rekordního 0,0 až 0,25 procenta.

 

 

Zdroj: ČTK

Fed nebude zvyšovat úroky, dokud se nevyjasní dopady brexitu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Libra se dostala vůči dolaru na 31leté minimum

  Byznys ·

  Britská libra dnes na devizových trzích pokračuje v propadu, vůči dolaru prolomila hranici 1,3 dolarů a sestoupila až na 1,2798 dolaru, tedy nové minimum za téměř 31 l…

 2. ECB představila novou 50 eurovou bankovku

  Byznys ·

  Evropská centrální banka dnes představila novou bankovku v hodnotě 50 eur, která má více bezpečnostních prvků, aby bylo těžší ji padělat. Do oběhu má být nová bankovka…

 3. Fotogalerie: Historie americké vlajky

  Společnost ·

  Američané dnes slaví Den nezávislosti, který připomíná přijetí Deklarace nezávislosti Spojených států. V tento den jsou vlajkou se třinácti pruhy a padesáti hvězdami d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.