Fed naznačil, že úrokové sazby mohou růst rychleji

Růst úrokových sazeb ve Spojených státech by se mohl oproti původním předpokladům zvyšovat. Vypovídá o tom zápis z posledních zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed). Mnoho členů výboru má za to, že úroky by bylo vhodné brzy zvýšit v případě, že si ekonomika udrží svoji silnou pozici a údaje o inflaci a zaměstnanosti budou v souladu s očekáváním.

Poslední zasedání měnového výboru Fedu bylo dvoudenní a konalo se 31. ledna a 1. února. Představitelé Fedu vyjádřili rostoucí obavy z toho, co by se mohlo stát s inflací, pokud ekonomika poroste rychleji, než činily dosavadní předpoklady.

„Mnoho účastníků vyjádřilo názor, že by mohlo být vhodné znovu zvýšit sazby na federální fondy velmi brzy, pokud příchozí informace o trhu práce a inflaci budou v souladu se současným očekáváním nebo lepší, než jsou nynější očekávání,“ uvádí se v zápisu.

Ekonomové předpokládají, že Fed zvýší sazby nejdříve v červnu. Šéfka Fedu Janet Yellenová ale minulý týden uvedla, že přílišné otálení s dalším zvýšením úroků by nebylo moudré. Nejnovější zápis z jednání měnového výboru Fedu tak zvyšuje pravděpodobnost, že by se úroky mohly zvýšit už v březnu.

Fed přikročil k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby za téměř deset let v prosinci 2015. Před tímto krokem banka svou základní sazbu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držela po dobu sedmi let na rekordním minimu 0,0 až 0,25 procenta. K dalšímu zvýšení přistoupil Fed až po roce, tedy loni v prosinci, kdy také naznačil, že by letos mohl zvýšit úroky až třikrát.

 

 

Zdroj: ČTK

Fed naznačil, že úrokové sazby mohou růst rychleji Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Verizon snížil cenu Yahoo o 350 milionů dolarů

    Byznys ·

    Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se dohodl s internetovou společností Yahoo na snížení ceny jejich dohody až o 350 milionů dolarů. Informoval o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.