Fed naznačil blížící se zvyšování úrokových sazeb, americké akcie reagují růstem

Americká centrální banka Fed odstranila ze svého pravidelného prohlášení o úrokových sazbách slovo "trpělivost". Podle BBC jde o signál toho, že by se úrokové sazby mohly odrazit ode dna, na kterém jsou od roku 2008. Fed ale zároveň dodal, že ke zvyšování úrokových sazeb nad současných 0 % nepřistoupí, dokud nedojde k dalšímu posunu na americkém trhu práce.  

Trh prohlášení vnímá vesměs jako další pozdržení očekávaných kroků, které mohly podle některých analytiků přijít už v červnu nebo v září. Americké firmy si tak budou moci levně půjčovat až o několik měsíců déle. Od úrokových sazeb, které stanovuje Fed, se totiž odvíjí sazba, za kterou komerční banky půjčují dalším subjektům.

Americké akcie reagovaly na prohlášení Fedu silným růstem. Indexy Dow Jones a S&P 500 v 5:00 SEČ přidávaly více než 1,2 procenta, technologický Nasdaq rostl o 0,9 procenta.

Fed upozornil na to, že americká ekonomika v lednu zmírnila svůj růst. Pouhé odstranění slova "trpělivý" z prohlášení proto podle Fedu neznamená, že banka začne být z ničeho nic netrpělivá. Změna v rétorice podle zástupců Fedu neznamená, že došlo ke shodě nad přesným termínem zvýšení úrokových sazeb. Guvernérka Fedu Jannet Yellenová uvedla, že americká centrální banka sice "nechtěla vyloučit možnost zvyšování sazeb, ale každý její krok bude záviset na posouzení nových informací." 

 

Zdroj: BBC

 

Fed naznačil blížící se zvyšování úrokových sazeb, americké akcie reagují růstem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Zisk zasilatelské firmy FedEx vzrostl o polovinu

    Byznys ·

    Americká společnost FedEx, která je druhým největším leteckým přepravcem zásilek na světě, dosáhla ve fiskálním třetím čtvrtletí růstu zisku o více než 50 procent na 5…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.