FBI ví o nových e-mailech Clintonové už delší dobu

Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) delší dobu vědí o dalších e-mailech, které odeslala ze soukromého účtu Hillary Clintonová v době, kdy zastávala post ministryně zahraničí. V neděli o tom informoval s odkazem na své zdroje deník The Washington Post a agentura AP. Ředitel FBI James Comey se spojil s Kongresem a řekl mu o záměru prozkoumat nově objevené e-maily až tento pátek. Stane se tak necelé dva týdny před volbami.

FBI o nových e-mailech Clintonové podle amerických médií ví už od začátku října. Našel je údajně v elektronickém zařízení Anthonyho Weinera, manžela blízké poradkyně Clintonové Humy Abedinové, který je vyšetřován kvůli obscénní komunikaci s patnáctiletou dívkou.

Šéf vyšetřovatelů Comey ale tvrdí, že se o e-mailech dozvěděl ve čtvrtek a hned v pátek o možnosti nového vyšetřování v kauze elektronické komunikace bývalé americké ministryně zahraničí informoval Kongres. Podle WP není jasné, zda Comey o e-mailech věděl už dříve, anebo zda mu o nich jeho podřízení řekli až se zpožděním.

Comey v pátek Kongres informoval i přesto, že jeho představená, ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová, byla proti. Členka administrativy prezidenta Baracka Obamy údajně nepovažovala za vhodné informovat o vyšetřování jednoho z prezidentských kandidátů méně než dva týdny před volbami.

Sama Clintonová Comeyho postup v sobotu označila za „bezprecedentní“ a „hluboce znepokojivý“. Ředitele FBI vyzvala, aby zveřejnil „celá a kompletní fakta“. Stále totiž není jasné, o kolik e-mailů jde a co vlastně obsahují.

Kritikou vůči Comeymu nešetřili ani přední demokratičtí představitelé. Šéf amerických demokratů v Senátu Harry Reid v neděli zaslal řediteli FBI dopis, ve kterém uvedl, že Comey mohl porušit zákon, který zakazuje vysokým činitelům ovlivňovat s pomocí svých funkcí volby.

Clintonová již dříve čelila vyšetřování FBI za využívání soukromého poštovního serveru ke služebním účelům v době, kdy byla šéfkou americké diplomacie. Exministryně podle kritiků nesprávným rozesíláním služební elektronické pošty ohrožovala bezpečnost státu.

FBI v červenci konstatoval, že využíváním soukromého serveru Clintonová prokázala značnou nedbalost, ale že zákon neporušila.

Comey v předchozích volbách podporoval republikánské kandidáty Johna McCaina a Mitta Romneyho. Dlouho byl registrovaným členem Republikánské strany, letos v červenci ale uvedl, že už není členem žádné strany.

Kauza kolem elektronické komunikace Clintonové patří k častým tématům útoků republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa na jeho demokratickou sokyni. Realitní magnát několikrát řekl, že pokud zvítězí, budou se případem zabývat zvláštní vyšetřovatelé, a pokud najdou pochybení, poputuje Clintonová do vězení.

 

 

Zdroj: ČTK

FBI ví o nových e-mailech Clintonové už delší dobu Foto: JStone / Shutterstock: Hillary Clintonová

reklama

Další články

  1. Itálií otřáslo další zemětřesení

    Společnost ·

    Centrální Itálii dnes postihlo další silné zemětřesení. Podle italského Geologického a vulkanologického ústavu mělo sílu kolem 6,5 stupně a jeho ohnisko se nacházelo v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.