FBI prolomila iPhone atentátníka ze San Bernardina

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se dostal do telefonu střelce z amerického San Bernardina Syeda Farooka bez pomoci jeho výrobce, společnosti Apple. Oznámilo to americké ministerstvo spravedlnosti. Vyšetřovatelé toho docílili díky pomoci nejmenovaného třetí strany. Ministerstvo spravedlnosti tak upouští od soudního sporu mezi FBI a společností Apple.

Farook byl jedním ze dvou střelců z prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu, který si vyžádal 14 obětí. Vláda se tak snažila přinutit Apple aby zpřístupnil data z jeho mobilního telefonu vyšetřovatelům. Apple požadavek odmítl, podle ředitele firmy Tima Cooka by to ohrozilo bezpečnost zákazníků a vytvořilo nepříjemný precedent.

Podle americké televize CNN je prolomení zabezpečení telefonu Farooka špatnou zprávou pro technologického obra, jelikož poukazuje na to, že šifrovací technologie Apple nejsou tak pokročilé, jak se myslelo.

FBI neprozradila jméno třetí strany, která sehrála klíčovou roli v odemčení telefonu. Také nespecifikovala detaily o tom, co v telefonu Farooka našla. FBI však dodala, že je „předčasné“ říci, zda použitá metoda funguje i na jiných zařízeních. Potvrdila jen, že pracovala na konkrétním telefonu iPhone 5C s verzí 9 softwaru iOS.

Server BBC dodává, že se nyní debata o ochraně osobních dat posouvá do nejistých časů. Vláda Spojených států má nyní znalosti o chybě zabezpečení, která teoreticky oslabuje zařízení Apple po celém světě. Chcete-li Apple chránit svou pověst, bude muset rychle najít tuto chybu a opravit ji. 

 

 

Zdroj: CNN, BBC

 

FBI prolomila iPhone atentátníka ze San Bernardina Foto: Mark Van Scyoc / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.