„Farmářem se může stát kdokoli, ať už na vesnici nebo ve městě,“ říká Zatloukal

V situaci, kdy se stále více skloňuje hrozba postupného vyčerpání neobnovitelných zdrojů, se jeví velká šance v zavedení přírodních mechanismů. Technologie přírody lze už nyní úspěšně využívat v rámci panelákových sídlišť. Elektroinženýr, energetik a technologický experimentátor a přednášející na Ekotopfilm festivalu Tom Zatloukal na rádiu Zet říká, že farmářem se tak může stát prakticky kdokoli, nehledě na to, jestli žije na vesnici nebo ve městě. 

Náš každodenní život je v podstatě obklopen technologií přírody. Co to technologie přírody znamená?

Příroda je v podstatě mechanismus, na který je potřeba přihlížet jako na živý organismus. Má svůj matematický základ, kód a model. Snažíme se nejen využít funkčních tvarů v přírodě, ale především chceme uplatnit principy, které v ní vidíme a aplikovat je do běžného života spolu s novými technologiemi, jež nám nabízí dnešní doba.

Kterých konkrétních oblastí lidského života by se tato inspirace mohla dotknout?

Především se zaměřujeme na dvě hlavní oblasti. První je oblast týkající se výroby energie, kterou pro svůj život potřebujeme, ať už je to elektrická energie, teplo nebo jakákoli jiná forma. Ta nám dodává komfortu dnešního života. Zajímavou oblastí je i energie pro nás samotné, jako je například jídlo. Myslím si, že jde o dvě oblasti – energie a jídlo.

Lze vůbec využívat přírodní zdroje i v rámci života na sídlištích, která z principu vystavení kontaktu s přirozeným prostředím prakticky znemožňují?

Myslím si, že určitě. Podporujeme veškeré projekty, jako jsou komunitní zahrady, vertikální zahrady, nějaké komunitní kompostárny a hlavně jejich umísťování do center dění těch sídlišť. Chceme ty projekty přinést blíže lidem. Nyní pracujeme na jednom hezkém projektu, na kterém propojujeme energii, přírodu a moderní technologie, kterým dnes můžeme vládnout. Je to taková kontejnerová farma, v níž chováme ryby a rostliny. Na pár metrech čtverečních, které se na každé sídliště určitě vlezou, získáváme zeleninu, bylinky a protein i v té naší zeměpisné šířce, v které žijeme po celý rok. Jak říkám, každý se může stát farmářem jak na vesnici, tak i na tom sídlišti ve městě.

Může to mít i nějaký pozitivní efekt na mezilidské vazby v takovéto společnosti, kde se farma vyskytuje?

Určitě. Už jenom produkovat cokoli takového společně dává lidem energii. Máme další témata, o kterým si můžeme vykládat a něco spolu budovat. To je tou základní funkcí našeho lidského života. V rámci projektů se setkáváme s lidmi, které poté velice hezky hovoří o svém prožitku při starání se o takovou farmu. Váží si také jiných věcí, jako jsou okolí, lidi a komunita, která kolem toho vzniká.

Je možné nacházet v rámci zkoumání životního prostředí stále další a nové zdroje, ze kterých je možné získávat energii nebo si myslíte, že lidstvo využívá všechny možnosti?

Myslím, že zcela určitě nevyužívá. V 19. a 20. století tu byla celá řada vědců, jako Nikola Tesla, Viktor Schauberger nebo Wilhelm Reich, kteří svým pozorováním přírody a vůbec naší planety našli naprosto fantastická a až sci-fi řešení získávání nové energie. Všechny možnosti tedy vyčerpány nejsou. Žijeme a rosteme na obrovském zdroji energie, kterým je naše planeta. Záleží pouze na nás, kam naši pozornost zaměříme a kdy připojíme naše zařízení právě k principům čisté přírody. Myslím, že magnetismus, zvuk a gravitace nesou do budoucna obrovský potenciál v získávání čisté energie. 

 

 

O vizích a počinech velkých zahraničních měst týkajících se zemědělství (například jeho vertikálních forem) jsme psali již ZDE.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s elektroinženýrem, energetikem a technologickým experimentátorem Tomem Zatloukalem, který bude o tématu přednášet tento týden v rámci Ekotopfilm festivalu. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Farmářem se může stát kdokoli, ať už na vesnici nebo ve městě,“ říká Zatloukal Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BBC: WHO podporuje takzvanou limonádovou daň

  Společnost ·

  Světová zdravotnická organizace (WHO) podporuje země uvalující takzvanou daň z cukru na limonády a sladké nápoje. Podle její zprávy ní je prokazatelné, že daň 20 proce…

 2. Dárek, který každý pochválí

  Komerční sdělení ·

  Pryč je již doba lacině vyhlížejících dárkových a reklamních předmětů. Obchodní partneři, klienti i zaměstnanci dnes umí ocenit kvalitu i originální design. Lze vlastn…

 3. BBC: Haiti hrozí hladomor

  Společnost ·

  Prozatimní prezident Haiti Jocelerme Priver oznámil, že zemi hrozí hladomor. Obavy vyvolává „apokalyptická destrukce“ způsobená hurikánem Matthew, který se přes zemi p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.