Farmaceutická společnost Pfizer investuje 15 miliard dolarů, koupí konkureční firmu Hospira

Americký Pfizer zaplatí za koupi konkurenční Hospiry 15,2 miliardy dolarů (370 miliard Kč). Jejím převzetím chce Pfizer získat větší podíl na rostoucím trhu s léky typu biosimilar. Jde o levnější verze biologických léků, kterým vypršela patentová ochrana. Dohodu již jednomyslně schválily správní rady obou firem, musí ji ale ještě schválit akcionáři Hospiry.

Pfizer nabídl za jednu akcii Hospiry 90 dolarů. Ve srovnání se středeční závěrečnou cenou akcií na burze to představuje prémii téměř 40 procent. Transakce by měla být dokončena ještě letos. Po započtení dluhu činí hodnota kontraktu 17 miliard USD.

Hospira vyrábí injekční léky a infuzní technologie, nabízí ale i léčiva typu biosimilar. Minulý měsíc navíc oznámila, že požádala americký Úřad pro potraviny a léky o schválení biosimilaru na léčbu anémie Retactrit. Ten má být kopií léků Epogen od společnosti Amgen, respektive Procrit od firmy Janssen.

Pfizer je podle tržeb druhým největším výrobcem léků na světě. Mezi jeho nejznámější produkty patří přípravek na potenci Viagra. Firma podle agentury AP uvedla, že chce využít své globální sítě k rozšíření léků od Hospiry v Evropě a na důležitých rozvíjejících se trzích. Léky od Hospiry jsou v současnosti distribuovány převážně v USA.

Pfizer čelí tlaku investorů, aby se postaral o nárůst hodnoty akcií. Firma se v posledních letech zbavila části aktivit, včetně veterinární divize, divize výživy a výroby kapslí. To sice částečně pomohlo, kritiky to ale neuspokojilo. Loni se Pfizer neúspěšně pokusil převzít za 119 miliard dolarů britskou firmu AstraZeneca. Po odmítnutí nabídky analytici upozorňovali, že Pfizer bude muset najít jiný velký cíl převzetí.

 

Zdroj: ČTK

Farmaceutická společnost Pfizer investuje 15 miliard dolarů, koupí konkureční firmu Hospira Foto: Rob Wilson / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nespolehlivých plátců DPH je mezi firmami 165

    Byznys ·

    Počet nespolehlivých plátců v registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) stoupl do února na 165 firem. Oproti listopadu jde o desetiprocentní nárůst. Téměř 70 procen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.