Faltýnek označil trestní stíhání za policejní šikanu, Babiš za politický boj

Trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo označil místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek za šikanu ze strany policie. Říká totiž, že s žádostí o dotaci neměl nic společného.Na poslanecký mandát Faltýnek rezignovat nehodlá, a rozhodnutí chce nechat na voličích. Faltýnek to ve čtvrtek oznámil v televizi. Babiš prohlásil, že jde o politický boj a snahu, zabránit mu kandidovat ve volbách.O vydání Faltýnka a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání kvůli možnému dotačnímu podvodu ve čtvrtek Sněmovnu požádala policie. 

Faltýnek odmítá, že měl s dotací na rekonstrukci farmy Čapí hnízdo něco společného. „Já jako bývalý člen představenstva Agrofertu o této žádosti o dotaci nevím vůbec nic, a šlo to celé mimo mě,“ uvedl Faltýnek. Dodal, že je zvědav, z čeho jej chce policie obvinit.

Návrh na trestní stíhání proti sobě považuje místopředseda ANO za šikanózní, a policii v této věci nedůvěřuje. „Já to ze své strany vidím jako určitou šikanu ze strany policie, protože já si nejsem vědom nějaké své souvislosti s dotací pro Čapí hnízdo,“ řekl Faltýnek ČT.

Pokud Sněmovna žádosti policie vyhoví, a poslance ke stíhání vydá, nehodlá Faltýnek rezignovat na svůj mandát. „Volby jsou za dva měsíce, a nechť tedy veřejnost rozhodne, jak to po volbách bude,“ vysvětlil Faltýnek svůj postoj. Pokud jde o funkci ve vedení hnutí ANO, záleží podle něj na rozhodnutí členské základny a stranických orgánů. „Pokud budou chtít, tak ať rozhodnou,“ dodal Faltýnek.

„Je to politický boj, nic jiného. Je to poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému, mě zlikvidovat a dlouhodobě plánovanou akcí mě kriminalizovat a zabránit mi kandidovat ve volbách v říjnu 2017,“ sdělil Babiš. 

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že majitel Agrofertu a členové představenstva firmy se dostali v kauze Čapího hnízda do kolize s trestním zákoníkem. Pokud se tedy žádost policie této kauzy bude týkat, TOP 09 bude podle něj hlasovat pro vydání. Šéf ODS Petr Fiala řekl médiím, že by Babiš a Faltýnek měli sami rezignovat na mandát poslance.

Výrazný úbytek volebních preferencí hnutí ANO podle politologů žádost o vydání Babiše a Faltýnka nezpůsobí. Politolog Miroslav Mareš z brněnské Masarykovy univerzity ale řekl, že malá část voličů ANO kvůli tomu možná ke sněmovním volbám vůbec nepřijde.

Faltýnek a Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015 trestnímu oznámení. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Server neovlivni.cz napsal, že existují důkazy, že Babiš byl do financování projektu detailně zasvěcený. Například podepsal dohodu o ručení za úvěr, kterým Farma Čapí hnízdo pokrývala další část výstavby. Faltýnek byl v rozhodné době místopředsedou představenstva holdingové firmy ZZN Pelhřimov, která jeden čas Farmu Čapí hnízdo ovládala. Podle policie se podílel na účelovém vyvedení Farmy Čapí hnízdo z holdingu tak, aby splnila pravidla pro udělení dotace, napsal server.

 

 

Zdroj: ČTK

Faltýnek označil trestní stíhání za policejní šikanu, Babiš za politický boj Foto: ČTK/Peřina Luděk: Jaroslav Faltýnek

reklama

Další články

 1. Počet nespolehlivých plátců DPH strmě roste

  Byznys ·

  Počet nespolehlivých plátců DPH se ke konci června vyšplhal na 9 429, což meziročně představuje nárůst o 71 procent. V průběhu prvního pololetí letošního roku se jejic…

 2. Personalistika Zet: Millennials na trhu práce

  Byznys ·

  „Millennials na trhu práce odrážejí svůj život. Život, ve kterém funguje všechno zrychleně a ve kterém mladí potřebují odpověď na vše co nejdříve. Touží také po velkém…

 3. Co člověka v práci spolehlivě naštve nejvíce?

  Společnost ·

  Znáte to. Někdy je vám v práci fajn, rádi si popovídate. Někdy se ale cítíte pod psa. A někdy vás lidi štvou. A nejen lidi. Co zaměstnance v kancelářích vytáčí právě t…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.