Facebook dostal v Británii pokutu půl milionu liber, tuto částku vydělá za 5 minut

Britský Úřadu komisaře pro informace (ICO) vyměřil společnosti Facebook pokutu 500 000 liber za její účast ve skandálu Cambridge Analytica. Jedná se o nejvyšší možnou sankci, kterou může úřad udělit. Pokuta se vztahuje na dvojí porušení zákona o ochraně osobních údajů. ICO dospěl k závěru, že Facebook nedokázal ochránit informace o svých uživatelích a nebyl transparentní ohledně toho, jak s těmito údaji nakládali ostatní.

V prvním čtvrtletí roku 2018 si společnost Facebook na 500 000 liber každých pět a půl minuty. Vzhledem k načasování těchto porušení ICO prohlásil, že není schopen uložit sankce na základě nedávno zavedené evropské legislativy  Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), který umožňuje vyměřit pokutu až 20 milionů eur nebo 4 procenta celosvětového obratu firmy. V případě Facebooku by to bylo až 1,9 miliardy dolarů. Pokuta ve výši 500 000 liber je stanovena zákonem o ochraně údajů z roku 1998.

Podle serveru BBC je pokuta skromná v porovnání s předchozími sankcemi, kterému už společnost čelila.  V roce 2017 dostala od Evropské komise pokutu ve výši 110 milionů eur. Denhamová se nicméně domnívá, že společnosti se také obávají poškození dobrého jména.

Pokuta přichází 16 měsíců poté, co ICO zahájil své vyšetřování o využívání osobních údajů v politických kampaních v návaznosti na obavy vznesené informátorem Christopherem Wyliem. ICO zjistil, že společnost Facebook porušila vlastní pravidla a nedokázala se ujistit, že společnost Cambridge Analytica tyto osobní údaje odstranila.

 

 

Zdroj: BBC, The Guardian

Facebook dostal v Británii pokutu půl milionu liber, tuto částku vydělá za 5 minut Foto: Mark ZUCKERBERG; Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Inflace v červnu potřetí v řadě roste

    Byznys ·

    Spotřebitelské ceny byly v červnu o 2,6 procenta vyšší než před rokem. Inflace tak potřetí v řadě zrychlila, v květnu tempo růstu činilo 2,2 procenta. Naposledy ceny r…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.