Facebook a Google navázali spolupráci, podoceánským kabelem se propojí s Hongkongem

Americké firmy Facebook a Google zahájily spolupráci na vybudování obrovského internetového kabelu vedoucího pod Tichým oceánem. Obě společnosti blokuje svojí politikou pevninská Čína. Technologičtí giganti i přesto investují peníze do kabelu, jenž zajistí ultra rychlé připojení a bude vést mezi Los Angeles a Hongkongem. Ten se stane podle serveru CNN síťovým rozbočovačem pro Asii.  

Délka nové sítě bude dosahovat 12 875 kilometrů. Čína blokuje tamním internetovým uživatelům služby od Facebooku a Googlu. Pro americké technologické firmy je tak logicky Hongkong strategicky významným místem. Tamní politická situace je totiž oproti té čínské značně uvolněnější. 

Internetoví obři podle CNN zpracovávají každý den obrovské množství dat. Facebook se musí vypořádat denně s přílivem příspěvků s odkazem na jeho uživatelskou základnu, která čítá 1,7 miliardy uživatel. Tento nápor poté musejí zvládnout samotné servery firem.

Technologické firmy se čím dál ve větší míře spoléhají na sebe samotné. Budují si vlastní infrastrukturu, díky níž nemusí být závislí na telekomunikačních firmách.

Nová síť protínající Tichý oceán bude fungovat podle odhadů v roce 2018. Půjde tak o šestý podmořský kabel, v kterém Google vlastní podíl.

Evropa se v roce 2017 dočká propojení s USA

Letos v červenci zase firma Google zprovoznila podle serveru Euro.cz nový podmořský kabel, který vede mezi USA a Japonskem. Dokáže přenést data rychlostí 60 Tb/s. Jeho cena se vyšplhala přitom na 300 milionů dolarů. Na realizaci spolupracovalo šest firem včetně amerického Googlu.

Toto propojení dostalo podle Euro.cz příznačné pojmenování Faster. Neexistuje totiž žádný podmořský kabel, který by dokázal data přenášet takovou rychlostí. Jeho délka dosahuje devíti tisíců kilometrů.

I Evropa se má podle Euro.cz dočkat kabelu v říjnu roku 2017. Ten by měl dosahovat ještě větší kapacity. Rychlost přenosu totiž dosáhne až 160 Tb/S. Na tomto projektu se podílejí společnosti Microsoft, Facebooku a Telxius. 

 

 

Zdroj: CNN, Euro.cz, Zet

Facebook a Google navázali spolupráci, podoceánským kabelem se propojí s Hongkongem Foto: OlegDoroshin / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.