Šéf severokorejské diplomacie kritizoval Pompeovu výzvu k sankcím

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v Singapuru varoval Rusko, Čínu a další země před jakýmkoli porušováním mezinárodních sankcí uvalených na Severní Koreu za její zbrojní programy. Šéf severokorejské diplomacie Ri Jong-ho, který se v Singapuru účastní jednání ministrů zahraničí Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), zareagoval prohlášením, že nejnovější kroky USA jsou "alarmující". Pompeo a Ri Jong-ho se v Singapuru formálně nesešli, na okraj jednání si ale potřásli rukama a vyměnili pár slov a úsměvů, informovala agentura Reuters.

"Navzdory opatřením dobré vůle" přijatým Severní Koreou "Washington hlasitě volá po zachování sankcí, čímž prozrazuje hnutí v USA, která se chtějí vrátit zpět, daleko od záměrů svého vůdce," citovala z prohlášení severokorejského ministra agentura AFP. "Netrpělivost nikterak nepomáhá nastolení důvěry," zdůraznil Ri Jong-ho.

Americký diplomat Sung Kim, který hrál významnou roli v jednáních USA se Severní Koreou, mu v Singapuru předal dopis prezidenta Trumpa pro severokorejského vůdce Kim Čong-una. Podle mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertové šlo o Trumpovu odpověď Kim Čong-unovi.

Podle Nauertové Pompeo řekl Riovi: "Měli bychom se brzy znovu setkat". A Ri odpověděl: "Souhlasím, na stole je mnoho produktivních rozhovorů."

Pompeo před tím zdůraznil, že Washington bude vnímat jako velmi závažné jakékoli akce, které by snižovaly tlak, jehož cílem je přimět KLDR vzdát se svých jaderných zbraní. Mimo jiné musí být podle něj zcela ukončeno nelegální překládání ropy a dalšího zboží mezi loděmi. Právě čínská plavidla se podle některých zdrojů na těchto aktivitách podílela.

V případě Ruska zmínil Pompeo informace, podle nichž Rusové pokračují ve vydávání pracovních povolení pro tisíce Severokorejců, kteří přicházejí do země nejspíš v rozporu se sankčním režimem OSN.

Šéf americké diplomacie ale zároveň podotkl, že je optimistický a věří, že severokorejský vůdce Kim Čong-un dodrží svůj slib daný prezidentovi Donaldu Trumpovi ohledně denuklearizace. Časový program úplného jaderného odzbrojení KLDR ale ještě nebyl stanoven a dál se na něm pracuje, dodal Pompeo.

 

Zdroj: ČTK

Šéf severokorejské diplomacie kritizoval Pompeovu výzvu k sankcím Foto: ČTK

reklama

Další články

 1. Visí ve vzduchu riziko měnové války?

  Byznys ·

  Čínská měna jüan už několik měsíců v řadě ztrácí na své hodnotě. Americký prezident Donald Trump Pekingu podsouvá, že chce devalvací zlevnit vývoz a zmírnit dopad amer…

 2. Česko sužují vedra, deseti krajům hrozí požáry

  Společnost ·

  Českou republiku sužuje suché a teplé počasí. Důsledkem toho hrozí v deseti krajích vznik požárů. Největší riziko je především v severní polovině Čech a na střední a j…

 3. Rusko nerespektuje sankce vůči KLDR

  Byznys ·

  Rusko vydává nová pracovní povolení tisícům Severokorejců. Ti přicházejí do země nejspíš v rozporu se sankčním režimem OSN. Informoval o tom americký deník The Wall St…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.