Export z Německa dosáhl nejnižší úrovně od srpna 2015

Vývoz Německa se v únoru po sezonním očištění meziměsíčně snížil o 3,2 procenta, což je nejvýraznější pokles od srpna 2015. Uvedl to v pondělí spolkový statistický úřad. Oslabil hlavně obchod se zeměmi mimo Evropskou unii.

Dovoz klesl o 1,3 procenta. Obchodní přebytek se tak snížil na na 19,2 miliardy eur (486,8 miliardy Kč) z 21,5 miliardy eur v lednu. Analytici v anketě agentury Reuters přitom očekávali, že jak vývoz, tak dovoz se za únor zvýší.

Pokles vývozu je podle analytiků dalším znamením, že hospodářský růst v Německu už možná dosáhl vrcholu. Německá ekonomika je největší v Evropě a závisí na ní i řada českých podniků.

Za horší výsledky exportu může zřejmě silnější euro, poznamenal ekonom společnosti HSBC Trinkhaus Lothar Hessler.

Andreas Scheuerle z DekaBank pak uvedl, že hlavní příčinou nižšího vývozu nejsou protekcionistické hrozby Spojených států. Němečtí podnikatelé se ale i tak obávají, že poptávce po německém zboží a službách uškodí obchodní válka mezi USA a Čínou. Německá kancléřka Angela Merkelová má v pátek jednat ve Washingtonu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

 

 

Zdroj: ČTK

Export z Německa dosáhl nejnižší úrovně od srpna 2015 Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kdo bude platit hypotéku, až budete nemocní?

    Komerční sdělení ·

    Chytří lidé si před odjezdem na dovolenou v zahraničí sjednávají pojištění. Doma nás ale často nepálí starosti, co se stane, když nás skolí nemoc nebo utrpíme nějaký ú…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.