Export českého vína se může dvojnásobně zvýšit díky memorandu s čínskými investory

Vývoz českého vína se v příštích letech může zdvojnásobit. Pomoci k tomu má smlouva o spolupráci Vinařského fondu s čínskými investory, podle které mají Čeští a Moravští vinařina čínský trh dodat během tří let víno za 100 milionů korun. Podle prezidenta Svazu vinařů Tibora Nyitraye ale bude hodně záviset na klimatických podmínkách.

„Otázkou je, jestli v době realizace budou klimatické podmínky natolik dobré jako například v loňském roce, kdy byla úroda nadprůměrná,“ upozornil Nyitray na rádiu Zet. Horší scénář by nastal v případě, kdyby počasí bylo - a tudíž i úroda - podobné roku 2014. V takové situaci by se podle něj mohlo stát, že by Česko nemělo co vyvážet. 

Česká republika nedisponuje takovým množstvím vinic, jako například Francie, Itálie nebo Španělsko, které svá vína vyváží i z důvodu nadprodukce. Podle Nyitraye se v případě exportu do Číny bude jednat o speciální vína. „To je pro čínský trh ta správná parketa, protože vín v těch nejvyšších a kvalitativních kategorií, které jsou celosvětově dostupné tou nadprodukcí ve Španělsku, Francii..., je na trhu dost. My se právě můžeme uplatnit se špičkovými speciálními víny jako jsou slámová, ledová vína, která se jinde v zahraničí nedělají,“ uvedl prezident Svazu vinařů. S těmito víny se také podle něj lépe při exportu pracuje, protože se vyrábí třeba dva roky. 

Nyitray také doufá, že české víno přispěje ke zvýšení povědomí o České republice. „Tím, že to není jen víno, o které se čínští investoři zajímají, tak si myslím, že tam dojde k plošnějšímu zviditelnění České republiky. Navíc předpokládám, že se zvýší i turistický zájem,“ řekl na rádiu Zet.

Minulý rok vyvezla Česká republika 10 milionů litrů vína. Nejvíc vyvážíme na Slovensko, a to za 254 milionů korun. Do druhého Polska už ale vyvážíme o 200 milionů korun méně. Třetím v žebříčku je pak Švýcarsko, kam vyvážíme vína za 36 milionů korun. Do Číny se pak v tuto chvíli vyváží jen za 3 miliony korun.

 

 

Celý rozhovor s prezidentem Svazu vinařů Tiborem Nyitrayem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Export českého vína se může dvojnásobně zvýšit díky memorandu s čínskými investory Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Amazon představil už osmou verzi čtečky Kindle

    Byznys ·

    Největší světový internetový prodejce Amazon ve středu představil nejnovější verzi své čtečky elektronických knih Kindle. Osmá generace s názvem Kindle Oasis je tenčí …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.