Exploze na ambasádě potřebuje uvěřitelnější vysvětlení, říká expert

Andor Šándor, bezpečnostní poradce a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby, řekl v rozhovoru pro Studio Zet, že palestinské vysvětlení výbuchu trezoru na palestinské ambasádě, je nepřesvědčivé. Podle Šándora je nepravděpodobné že by sejf velvyslance byl opatřen výbušninou jako součást zabezpečení.

Exploze trezoru, která si včera vyžádala život palestinského velvyslance v České republice Džamála Muhammada Džamála, vyvolala v médiích řadu spekulací. Policejní prezident Martin Červíček řekl, že podle předběžného ohledání místa tragédie nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o záměrný útok. Policejní mluvčí Andrea Zoulová řekla, že na místě nebyl po ohledání místa nalezen žádný nástražný výbušný systém a policie pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi - s nedbalou manipulací s trezorem, který byl zabezpečen výbušninou, a nebo se samovznícením nalože.

„Já si myslím, že je potřeba se velmi vážně ptát, jak je možné, že vůbec výbušnina je na zastupitelském úřadu.“ řekl Šándor. „Jakým způsobem ji vůbec Palestinci dopravili a jestli existuje více míst, kde by Palestinci mohli mít výbušniny.“

„Je naprosto neobvyklé, aby se do trezorů instalovaly výbušniny s takovýmto účinkem,“ dodal Šándor. Podle něj jsou například do zařízení na převoz peněz instalovány menší výbušniny, které jen pomohou znehodnotit obsah, například rozmetají barvivo, které znehodnotí peníze.

„V žádném případě nemůže být výbušnina tak silná, aby zabila člověka, který by s trezorem, byť neopatrně, manipuloval,“ řekl. „Umím si jen obtížně představit, že se v moderní době něco podobného používá na zastupitelském úřadu jakékoli země,“

Informace z palestinské strany se ale různí. Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí ve středu podle agentury AP prohlásil, že explodoval trezor, který nejméně dvě desítky let nikdo neotevřel. Tuto informaci ale dnes popřel mluvčí palestinského velvyslanectví Nabíl Fahil, který serveru Novinky.cz řekl, že trezor byl denně používán. Fahil, který ve středu tvrdil, že výbušnina byla součástí zabezpečovacího systému trezoru, dnes uvedl, že výbušnina součástí trezoru nebyla a že si explozi nedokáže vysvětlit.

„Odpověď ministra Málikiho, že trezor tam byl 20 let, a že pan velvyslanec se ho rozhodl otevřít na Nový rok, mi připadá jako podceňování inteligence českých občanů a úřadů,“ komentoval Šándor vysvětlení.

Bezpečnostní analytik také řekl, že přítomnost takové výbušniny na zastupitelském úřadu Palestiny je porušením Vídeňských konvencí, které mimo jiné upravují mezinárodní vztahy pomocí zastupitelských úřadů.

Palestinské ministerstvo zahraničí podle agentury AFP uvedlo, že pošle do Prahy „delegaci na vysoké úrovni", která bude mít za úkol při vyšetřování příčin exploze spolupracovat s českými úřady.

Zdroj: Zet

Exploze na ambasádě potřebuje uvěřitelnější vysvětlení, říká expert Foto: andorsandor.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.