Evropští průmyslníci budou dnes v Bruselu protestovat proti levnému dovozu z Číny

Zástupci evropského průmyslu chystají na pondělí v Bruselu protest proti levnému dovozu z Číny a proti možnému udělení tržního statusu čínské ekonomice. Protestu se zúčastní i více než stovka zaměstnanců moravskoslezských ocelářských firem.

Evropská unie nyní diskutuje o tom, zda má Číně na konci letošního roku status tržní ekonomiky udělit. Pokud by tak učinila, snížila by se její schopnost uvalovat na čínský dovoz antidumpingová cla. Ta se používají v případech, kdy se zboží vyvážené do zahraničí prodává levněji než na domácím trhu.

Představitelé průmyslových podniků se obávají, že udělení tržního statusu čínské ekonomice ohrozí miliony pracovních míst v Evropě. „Čínský dumping ničí pracovní místa v EU a podkopává volný a poctivý obchod,“ tvrdí průmyslová asociace AEGIS Europe, která dnešní demonstraci svolala.

Také čeští oceláři si stěžují na rostoucí dovoz dumpingového čínského zboží do Evropy. Udělení statusu tržní ekonomiky Číně by podle nich mohlo české ocelářství úplně zlikvidovat. Podle moravskoslezské krajské tripartity by to v kraji ohrozilo 15 tisíc pracovních míst v hutních podnicích a jejich dceřiných společnostech a až 45 000 navázaných pracovních míst.

 

 

Zdroj: ČTK

Evropští průmyslníci budou dnes v Bruselu protestovat proti levnému dovozu z Číny Foto: cdrin / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Na summitu EU hrozí střet mezi Merkelovou a V4

    Společnost ·

    Na nadcházejícím summitu EU hrozí otevřený střet mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a zeměmi, které odmítají její plán na řešení uprchlické krize ve spoluprác…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.