Evropskou unii čeká supervolební rok, její existenci ohrožují krajně pravicové strany

V roce 2017 dojde k velkému množství voleb, které mohou rozhodnout o budoucnosti Evropské unie. Hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová v pořadu Investice Zet říká, že EU může žít bez Velké Británie, nikoliv však bez Francie. K naplnění tohoto pomyslného strašáku může dojít případným úspěchem Marine Le Penové v prezidentských volbách. Předsedkyně Národní fronty totiž prosazuje vystoupení Francie z EU. 

Evropskou unii mohou otřást v roce 2017 silné volební turbulence. Českou republiku, Německo a Holandsko čekají parlamentní volby. Ve Francii se zase za půl roku rozhodne o novém prezidentovi. Ve všech zemích roste popularita krajně pravicových stran, které usilují o vystoupení jejich země z evropského společenství.

Eva Zamrazilová ovšem v této spojitosti připomíná dvě události z loňského roku. Jde o zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa a rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie. Jde o překvapivá a neočekávaná rozhodnutí, která poukazují na to, že je vše možné. Z toho důvodu podle ní nelze brát na lehkou váhu ani případný úspěch krajně pravicových uskupení na území Evropy.

„Nemyslím si, že by ve Francii mohla Marine Le Penová postoupit až do druhého kola. Základní scénář může být ohrožen, pokud například přibude teroristických útoků nebo podobných situací. Protože vím, že Marine Le Penová nebo pan Wilders mají ve svých programech vystoupení z Evropské unie, tak to by bylo už opravdu velmi špatné. Bez Británie ještě EU žít může, ale bez Francie už nikoli,“ řekla Zamrazilová na rádiu Zet.

USA s Donaldem Trumpem u kormidla 

Nejočekávanější událost začátku roku 2017 je pak nástup Donalda Trumpa do prezidentského křesla. Jaké důsledky přinese pro Spojené státy nastoupení Donalda Trumpa do Bílého domu? Podle Zamrazilové lze očekávat tlak na veřejné výdaje. „Jeden z hlavních pilířů Donalda Trumpa je velké snížení daní. Na jedné straně je to asi dobře, protože snížit korporátní daň z jejich rekordně vysokých 25 procent na 15 % určitě podnikům uvolní ruce. Ovšem na druhé straně to určitě z krátkodobého pohledu zvýší veřejné zadlužení,“ sdělila Zamrazilová.

Stejným směrem se bude ubírat i snížení daní pro fyzické osoby. Zamrazilová uvedla, že Trumpovi se pravděpodobně podaří americkou ekonomiku rozhýbat. Pozitivní efekt pro fiskální politiku a veřejné finance ale přijde až za několik let. V současnosti lze na území USA očekávat růst inflace. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Evropskou unii čeká supervolební rok, její existenci ohrožují krajně pravicové strany Foto: Frederic Legrand / COMEO shutterstock.com: Předsedkyně Národní strany a kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová

reklama

Další články

 1. Česko přivítalo rok 2017. Co ho letos čeká?

  Společnost ·

  Podzimní volby do Sněmovny a kampaň před volbou prezidenta budou patřit mezi hlavní události, které budou ovlivňovat život Čechů v letošním roce. Očekávají se ale i vý…

 2. Pět kuriózních silvestrovských tradic ze světa

  ·

  Chlebíčky a láhev sektu patří na většinu českých silvestrovských stolů. Na Novoroční oběd většinou nechybí čočka. Jak se ale příchod nového roku slaví ve světě? Vybral…

 3. Silvestrovské Auto Zet: Ohlédnutí za rokem 2016

  Tech ·

  Ve speciálním vydání automobilového magazínu Auto Zet se výjimečně nemluví o novinkách ze světa čtyř kol. Petr Horák s předním českým automobilovým novinářem Petrem Ha…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.