reklama

Evropská unie přispěla českým ovocnářům a zelinářům, které zasáhlo ruské embargo

Čeští ovocnáři a zelináři kvůli ruským sankcím na dovoz zboží utrpěli ztrátu 480 milionů korun. Evropská unie jim v rámci mimořádných podpor přispěla 14 miliony korun. Sdělil to mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán. Ztráty způsobil propad produkčních cen v důsledku ruského embarga.

Mohlo by vás zajímat

Mimořádná podpora byla Evropskou komisí v srpnu prodloužena o další rok. Žádat o ni může nejen 16 členských států Evropské unie, které do Ruska skutečně vyvážely, ale kvůli stabilizaci trhu i producenti ovoce a zeleniny z ostatních zemí unie.

Ministerstvo bude po prodloužení sankcí přijímat předběžná oznámení do konce letošního roku, a pokud objem úrody žadatelů překročí 3 000 tun, rozdělí podporu mezi ně. Pokud si o pomoc neřekne dost žadatelů, prodlouží se termín do poloviny příštího roku. Peníze vyplatí Státní zemědělský intervenční fond na konci příštího září.

U živočišné výroby byly embargem zasažené hlavně mléčné výrobky, v roce 2013 Česko do Ruska vyvezlo zboží za 238,4 milionu korun, v prvním pololetí loňského roku za 188 milionů korun. V Česku je nyní přetlak výroby a ceny producentů mléka klesly pod výrobní náklady. „Situace v sektoru mléka bude hlavním bodem jednání mimořádného zasedání rady ministrů v září, kde bude Česká republika nadále požadovat podporu pro nejvíce postižené státy, zvýšení intervenčních cen a dočasné zavedení vývozních náhrad,“ sdělil Jordán.

Ruské sankce na dovoz potravin z EU prezident Vladimir Putin na konci června prodloužil o rok. Na ruském sankčním seznamu figurují ovoce, zelenina, maso, drůbež, ryby, mléko a mléčné výrobky. Moskva zákazem dovozu reagovala na evropské hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi.

Ve snaze zmírnit dopady ruských kroků na evropské zemědělce spustila Evropská unie výkupy a podporu dlouhodobého skladování některých mléčných produktů, především másla a sušeného mléka. Ministerstvo vidí jako východisko hledání nových trhů ve třetích zemích, kam letos resort zemědělství jmenovalo agrární diplomaty, kteří by měli pomoci s odbytem.

 

Zdroj: ČTK

 

Evropská unie přispěla českým ovocnářům a zelinářům, které zasáhlo ruské embargo Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.