Evropská komise zjišťuje, zda Apple nepotlačuje konkurenci v digitální hudbě

Evropská komise (EK) si vyžádala od několika nahrávacích společností a provozovatelů jednorázových poslechů hudby - neboli streamingu - podrobnosti o jejich dohodách s Applem. Ten se nyní připravuje na spuštění vlastní streamingové služby. EK si chce ověřit, zda se výrobce iPhonů nesnaží v rámci těchto dohod omezit přístup k hudebním nahrávkám a archivům svým konkurentům na poli digitální hudby, zejména přednímu světovýmu hudebnímu streamingu Spotify. Napsal to dnes britský list Financial Times s odkazem na informované zdroje. 

Mohlo by vás zajímat

Shromažďování informací je pro komisi pouze prvním krokem ve vyšetřování. Pokud komise zjistí, že se Apple dopouští nekalých praktik, může požadovat od firmy změny v chování a uvalit na ni vysoké sankce. Zástupci Applu ani Evropské komise se ke zprávě agentuře Reuters nevyjádřili.

Takové chování už se u společnosti v minulosti objevilo. V roce 2012 americké úřady obvinily Apple a pět nakladatelů z nezákonného spolčení za účelem zvyšování cen elektronických knih v době, kdy se Apple na jaře 2010 připravoval uvést na trh svůj tablet a elektronickou čtečku iPad a službu iBookstore. Loni se společnost mimosoudně dohodla, že ve sporu s americkými státy a spotřebiteli o nezákonné cenové úmluvy na poli prodeje elektronických knih zaplatí 450 milionů dolarů (11,5 miliardy Kč).

Apple se loni dohodl na koupi kalifornského hudebního streamingu a výrobce sluchátek Beats Music za tři miliardy dolarů, což byla jeho největší akvizice v historii. Apple už provozuje největší světovou službu pro stahování hudby iTunes a firma si chce vedoucí pozici v digitální hudbě udržet i v době, kdy se konzumace hudby přesouvá od stahování ke streamingu.

 

Zdroj: ČTK

Evropská komise zjišťuje, zda Apple nepotlačuje konkurenci v digitální hudbě Foto: Denys Prykhodov / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Potraviny jsou nejlevnější za téměř pět let

    Byznys ·

    Světové ceny potravin v březnu meziměsíčně klesly o zhruba 1,5 procenta. Dostaly se tak na nejnižší úroveň za téměř pět let. Objemy dodávek většiny potravinářských kom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.