reklama

Evropská komise dala zelenou českému programu podpory biopaliv

Evropská komise schválí prodloužení programu státní podpory biopaliv v České republice do konce roku 2020. Komise o tom rozhodla ve středu. Česká podpora biopaliv bude na základě unijních pravidel sledovat cíle EU v oblastech energetiky a životního prostředí tak, aby nenarušila konkurenci na jednotném trhu. Středeční prodloužení daňového zvýhodňování biopaliv bude platit od 1. července letošního roku až do 31. prosince 2020.

Mohlo by vás zajímat

Další víceletý plán na podporu biopaliv česká vláda schválila už před rokem.

Česká podpora biopaliv podle Evropské komise odpovídá unijním pravidlům státní podpory, zejména směrnicím, které se týkají ochrany životního prostředí a energetiky. Původně Evropská komise český program na podporu biopaliv schválila už v roce 2008.

Komise ve středu konstatovala, že opatření přispěje k českým cílům ohledně obnovitelné energie a biopaliv k roku 2020. Podpora se podle EK soustředí na udržitelná biopaliva, motivuje k využívání ekologičtějších paliv a je omezena na nejmenší nutnou míru tak, aby kompenzovala dodatečné náklady.

Český stát loni podpořil biopaliva rekordní částkou. Původně plánovanou podporu 1,643 miliardy korun ve formě daňového zvýhodnění nakonec navýšil na 2,212 miliardy korun. Stát podporu poskytoval například i prostřednictvím stoprocentní kompenzace spotřební daně u bionafty.

Více než 1,9 miliardy korun směřovalo na podporu čisté a směsné nafty s obsahem 30 procent metylesteru řepkového oleje. Meziročně podpora stoupla o 677 milionů korun.

 

Zdroj: ČTK

Evropská komise dala zelenou českému programu podpory biopaliv Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.