Evropské země posílají podle Amnesty International Afghánce vstříc nebezpečí

Evropské vlády vystavují téměř 10.000 Afghánců riziku mučení, únosu a ohrožení života, neboť je nutí k návratu do vlasti paradoxně v době, kdy se situace v jejich zemi stala ještě nebezpečnější a počet zabitých civilistů se dostal na nejvyšší úroveň. Upozorňuje na to zpráva organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Navracení hrozí i několika Afgháncům z Česka, dodala česká pobočka AI.

"Ve svém odhodlání zvýšit počet deportovaných provádějí evropské vlády bezohlednou a nezákonnou politiku. Vlády jsou úmyslně slepé k důkazům, které dokládají, že počty zaznamenaných násilností jsou na vrcholu a že žádná část Afghánistánu není bezpečná. Vystavují lidi možnému týrání, únosu, smrti a jiným strašným hrozbám," uvedla Anna Sheová, která má v AI na starosti práva uprchlíků a migrantů.

Mezi Afghánci, kteří se museli nuceně vrátit z Evropy, jsou i děti bez doprovodu a mladiství, kteří do Evropy přijeli jako děti. Někteří lidé, se kterými AI hovořila, byli posláni do oblastí Afghánistánu, kde nikdy předtím nežili, navzdory nebezpečné situaci.

"Tyto návraty porušují mezinárodní právo a musí okamžitě přestat. Ty samé evropské země, které slibovaly podporovat lepší budoucnost Afghánců, nyní ničí jejich naděje a vracejí je do země ještě nebezpečnější, než byla, když z ní utíkali," řekla Horia Mosadiqová, která působí v řadách AI v Afghánistánu.

Zpráva líčí případy lidí, kteří byli vráceni z Norska, Nizozemska, Švédska a Německa jen proto, aby byli v Afghánistánu zabiti či zraněni při bombovém útoku, anebo žili v neustálém strachu, že doplatí na svou sexuální orientaci nebo přijetí křesťanství. Naříklad v jednom případě daly norské úřady afghánským manželům po zamítnutí azylu na výběr: buď budou před deportací zadrženi, anebo dostanou ekvivalent 276.000 Kč na "dobrovolný" návrat. Po návratu byl manžel unesen a zabit, vdova se teď bojí navštěvovat i jeho hrob.

Výjimkou není ani Česká republika, kde desítkám žadatelů o azyl hrozí návrat do nebezpečí. Ministerstvo vnitra již u řady z nich rozhodlo o neprodloužení nebo o zrušení mezinárodní ochrany, často na základě nepochopitelných argumentů, uvedla mluvčí české pobočky organizace Martina Pařízková.

Amnesty International také upozornila, že podle statistik Evropské unie se mezi lety 2015 a 2016 zvýšil počet Afghánců odeslaných z Evropy do Afghánistánu o téměř 300 procent: z 3290 na 9460. Současně bylo podle údajů OSN v roce 2016 zraněno či zabito 11.418 afghánských civilistů, v prvním letošním pololetí to bylo 5243 civilistů.

Evropské vlády nemohou být omluveny svou neznalostí míry nebezpečí v Afghánistánu, přesto však bezohledně trvají na tom, že "téměř 80.000 osob by mohlo být v blízké době vráceno zpět", upozornila AI. Kritizovala také, že návrat těchto uprchlíků se jeví podmínkou další pomoci zemí EU vládě v Kábulu.

 

Zdroj: ČTK

Evropské země posílají podle Amnesty International Afghánce vstříc nebezpečí Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Jaký postup zvolí Trump směrem k Íránu?

    Společnost ·

    Tým bezpečnostních poradců Bílého domu doporučil prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby odvolal podporu jaderné smlouvě s Íránem, ale zároveň neobnovil sankce, které dohod…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.