Evropská unie obnovuje program družic Galileo

Evropská unie včera poslala na palubě ruské rakety Sojuz na oběžnou dráhu dva satelity, které budou součástí evropského navigačního systému Galileo. Šlo o první vypuštění družic od srpna minulého roku. Tehdy mise skončila nezdarem, když se družice dostaly na špatnou oběžnou dráhu.

Na oběžné dráze je tak v současnosti rámci už 8 družic z celkem 30 plánovaných pro program Galileo. Na navigační program vyčlenila Evropská unie do roku 2020 dohromady sedm miliard eur.

Projekt Galileo, který má centrálu v Praze, je budovaný s cílem vytvořit konkurenci americkému programu Globálního polohovacího systému (zkráceně GPS). Evropská unie musí pro další umisťovaní družic na oběžnou dráhu prozatím používat ruský systém Sojuz do doby, než bude dokončena raketa od francouzské společnosti Arianespace. Raketa s názvem Ariane 5 by měla být připravena k použití na konci letošního roku.

Letos chce Evropská unie na oběžnou dráhu vypustit další čtyři družice, což by umožnilo částečný provoz systému už v roce 2016. 

 

Zdroj: Reuters, ZET

Evropská unie obnovuje program družic Galileo Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. BlackBerry se po třech letech vrátil k zisku

    Byznys ·

    Výrobce telefonů BlackBerry se ve čtvrtém čtvrtletí po více než třech letech vrátil k zisku. Jeho příjmy však stále klesají. Čistý zisk za tři měsíce do konce února či…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.