Evropská unie chce díky energetické spolupráci zbavit členské státy závislosti na jiných zemích

Evropská komise představila plán na vznik nové energetické unie, jejímž cílem je zvýšit energetickou soběstačnost Evropské unie. V zájmu spolupráce států osmadvacítky bude například snížení ročních nákladů na dovoz energetických surovin nebo vybudování vlastních obnovitelných zdrojů. Ve Studiu ZET o tom mluvil výkonný ředitel občanského sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák.

„Evropa utratí ročně 300 miliard eur za dovoz energetických surovin, ať už je to zemní plyn, ropa nebo další paliva. A to je právě pro evropskou ekonomiku nevýhodné,“ řekl Sedlák.

Vedle důrazu na zvyšování energetických úspor nebo výstavbu obnovitelných zdrojů bude energetická unie usilovat také o snižování spotřeby ropy, dobudování vysokorychlostních železnic a také na inovace v dopravě zaměřené na úsporné motory. EU se také zaměří na bytovou oblast, ve které se spotřebovává velké množství zemního plynu, na jehož dovozu z Ruska je Evropa závislá.

Problémem současnosti je to, že státy EU jsou ve svých energetických koncepcích často odlišné. Podle Sedláka by v řešení tohoto problému měl napomoci Evropský energetický regulační úřad. Ten by mohl hledat shodu mezi členskými státy EU.

Sedlák předpokládá, že energetické slaďování jednotlivých ekonomik Evropské unie by mohlo vyjít až na stovky miliard eur. Tato investice bude důležitá zejména pro posilování distribučních sítí a bude spočívat ve vybudování takzvané supergrid. Půjde o síť, která bude přenášet velké objemy elektřiny na velké vzdálenosti a propojí všech 28 členských států. Díky tomu se zvýší energetická bezpečnost EU.

„Také se bude klást důraz na dekarbonizaci. Její cílem je snížení spotřeby fosilních paliv v rámci evropské energetiky. Jednotlivé investice se budou vyrovnávat tím, že bude klesat množství paliva, které jinak kupujeme například z Ruska nebo z jiných členských států,“ informoval Sedlák.

Členské státy EU by tak měly ušetřit za spotřebu fosilních paliv. Bilanční rovnice se z toho důvodu podle Sedláka netýká pouze nákladů ale i úspor.

Cílem energetické unie bude mimo jiné i zbavit se závislosti na dodávkách ruského plynu. Namísto Ruska se Evropa plánuje zaměřit například na spolupráci se zeměmi Střední Asie nebo Ázerbájdžánem. „U tohoto tématu vystává jedna otázka. Evropa se chce zbavit závislosti na Putinově režimu, ale když zemní plyn nahradí plynem z Ázerbájdžánu, tak de facto nahradí jeden autoritářský režim dalším, který se nepříliš dobře staví k opozici,“ obává se Sedlák.  

 

Celý rozhovor s  výkonným ředitelem občanského sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost Martinem Sedlákem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Evropská unie chce díky energetické spolupráci zbavit členské státy závislosti na jiných zemích Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Mrazy v USA zpomalily růst trhu s novými vozy

    Byznys ·

    Americký automobilový trh v únoru zaznamenal zpomalení růstu prodeje z lednových 14 procent na 5,3 procenta, tedy na zhruba jeden a čtvrt milionu vozů. Může za to mraz…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.