Evropský rozpočet na vědu a výzkum by neměl klesat, úspěšnost českých podniků je stále malá

Jak se bude vyvíjet evropský rozpočet na vědu a výzkum pro období 2021 až 2028? O tom již na rádiu Zet hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz. Evropští komisaři se shodli na tom, že se rozpočet na výzkum, vývoj a inovace nebude v rámci dalšího rámcového programu snižovat. Naopak budou usilovat o jeho další navyšování. Negativum představuje skutečnost, že o program pro financování evropského výzkumu a inovací HORIZONT 2020 má zájem pouze málo českých subjektů. Jejich úspěšnost je přitom nízká. 

Do programu pro financování evropského výzkumu a inovací HORIZONT 2020 bude letos proudit 11,2 miliardy eur (285,6 miliardy korun). Mezi hlavními strategickými cíli programu figurují nízkouhlíkové technologie, oběhové hospodářství, čistá energetika nebo digitální technologie. Strategickou prioritu představuje výzkum v oblasti migrace. Rozpočet programu HORIZONT 2020 podpoří rovněž výzkum v oblasti bezpečnosti a kyberbezpečnosti.

Jestliže se zaměříme na samotnou Českou republiku a její účast v programu HORIZONT 2020, tak zjistíme alarmující informace. Střednědobé hodnocení programu HORIZONT 2020 vydané Evropskou komisí na konci minulého roku referuje o velmi nízkém zájmu ze strany tuzemských malých a středních podniků.

Související články
https://vedavyzkum.cz/ze-zahranici/ze-zahranici/evropsky-rozpocet-na-vedu-a-vyzkum-zatim-bez-skrtu
https://vedavyzkum.cz/ze-zahranici/ze-zahranici/schvalen-rozpocet-evropske-unie-na-rok-2018
https://vedavyzkum.cz/blogy-a-rozhovory/technologicke-centrum-av-cr/strednedobe-hodnoceni-programu-horizont-2020

Podle reportu každých 2,7 podniků z tisíce používá nástroj, prostřednictvím něhož HORIZONT 2020 finančně podporuje rozvoj těchto podniků. Nástroj pak používá více než jedno procento malých a středních podniků z Estonska, Kypru nebo Irska. Naproti tomu v Polsku, Chorvatsku, Rumunsku nebo České republice je to méně než jedna promile. V tuzemsku jde dokonce o pouhé 0,3 promile. S ohledem na to jde o vůbec nejnižší podíl ze všech členských státu Evropské unie.

„Přestože máme některé úspěšné žadatele v programu HORIZONT 2020, obecně je účast českých subjektů a jejich úspěšnost malá. Někteří znalci českého prostředí se domnívají, že to je způsobeno lehkou dostupností národních peněz – je jednodušší a rychlejší získat peníze z národního rozpočtu než uspět v silně konkurenčním HORIZONTU 2020,“ řekl Aleš Vlk na rádiu Zet. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz. Mnohé další zajímavé informace se dozvíte v nahraném rozhovoru v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet 

Evropský rozpočet na vědu a výzkum by neměl klesat, úspěšnost českých podniků je stále malá Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Škoda Auto prožila rekordní rok

    Byznys ·

    Škoda Auto loni dodala svým zákazníkům rekordních 1,200.500 aut, což je o 6,6 procenta více, než v roce 2016. Milion aut překročila již počtvrté v řadě. Největším trhe…

  2. Elektřina zdražuje. Co za tím stojí?

    Komerční sdělení ·

    Od samého počátku nového roku lze z médií slyšet informace, že éra snižování ceny elektřiny nebo její stagnace je u konce, a my se musíme připravit na její růst. Co je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.