Evropský parlament podpoří vědecký projekt Galileo miliardami eur

Evropská unie vydá v příštích sedmi letech na podporu vědy a výzkumu 80 miliard eur (téměř 2,2 bilionu Kč), což je skoro o třetinu víc než v minulém období. Evropský parlament také na léta 2014 až 2020 schválil sedm miliard eur na programy satelitních navigací Galileo.

Europoslanci dnes odhlasovali nový program Horizon 2020, který je součástí víceletého rozpočtového rámce EU na léta 2014 až 2020. Tento dlouhodobý rozpočet Evropský parlament definitivně schválil v úterý.

Program Horizon 2020, zastřešující programy pro výzkum a inovace, bude mít k dispozici skoro 80 miliard eur, což je o 30 procent víc, než obdobné programy v uplynulých sedmi letech. Je to jedna z mála kapitol dlouhodobého rozpočtu, která nebyla oproti minulému období seškrtána.

Evropský parlament také na léta 2014 až 2020 schválil sedm miliard eur na programy satelitních navigací Galileo a EGNOS. Agentura pro evropský navigační systém (GSA), podílející se na řízení projektu Galileo, sídlí v Praze.

„Z pohledu České republiky je klíčové, že agentura GSA se sídlem v Praze dostane při řízení projektu Galileo mnohem silnější pravomoci," uvedl k rozhodnutí EP český europoslanec Evžen Tošenovský.

Galileo má být po svém dokončení kvalitnější alternativou amerického navigačního systému GPS. Systém EGNOS, který funguje od roku 2011, zpřesňuje signál GPS a používá se především v letecké dopravě.

Za rozvoj obou programů je nadále odpovědná Evropská komise. GSA v Praze bude postupně přejímat odpovědnost za operační řízení satelitních programů, zatímco Evropská vesmírná agentura bude mít nadále na starosti rozmísťování satelitů Galileo a rozvoj nové generace navigačních systémů, uvedla Evropská komise.

První dva satelity systému Galileo byly na oběžnou dráhu vypuštěny v říjnu 2011, další dva o rok později. Po dokončení v roce 2019 nebo 2020 bude mít Galileo 30 družic. Už příští rok jich má mít 18, což by mělo stačit k zahájení částečného provozu.

Program Horizon 2020 poprvé sdružuje všechny unijní aktivity podporující výzkum a inovace - od vědeckého výzkumu po aplikaci jeho výsledků v průmyslu. Tyto aktivity se budou od začátku příštího roku všechny řídit stejnými pravidly, což by podle Evropské komise mělo zjednodušit administrativu.

Zdroj: ČTK

 Evropský parlament podpoří vědecký projekt Galileo miliardami eur Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Google představil předplacenou platební kartu

  Tech ·

  Americká internetová společnost Google představila vlastní předplacenou debetní kartu, která umožní zákazníkům nakupovat v obchodech a vybírat hotovost z bankomatů…

 2. NKÚ se od ledna zapojí do vládních schůzí

  Společnost ·

  Kabinet dnes schválil změnu svého jednacího řádu, která má více zapojit Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) do projednávání jeho kontrolních závěrů na vládních schůzíc…

 3. Dánové jsou nejšťastnějším národem na světě

  Společnost ·

  Jsou nejzadluženější na světě, mají dlouhé zimy a dlouhé noci a dožívají se nižšího věku než někteří obyvatelé Středomoří. Nicméně jsou Dánové již dlouho a podle ně…

 4. Fed hodlá pokračovat v uvolněné politice

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) bude pokračovat v mimořádně uvolněné měnové politice, dokud to bude zapotřebí. Úrokové sazby by mohla držet blízko nuly i poté, co m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.