Evropský parlament chce zastropovat poplatky za platby kartou

Evropský parlament podpořil reformy směřující k regulaci poplatků spojených s platbami kartou. Jde především o poplatky, které odvádějí obchodníci bankám za karetní transakce svých zákazníků. Představitelé EU plánovaná opatření zdůvodnili tím, že povedou k úsporám na straně zákazníků a k větší transparentnosti celého systému. V Evropské unii je nyní mezi lidmi tři čtvrtě miliardy karet. Tedy v průměru asi 1,5 karty na osobu.

Obliba placení kartou mezi spotřebiteli v EU navíc stále roste. Objem bezhotovostních plateb u obchodníků v Evropské unii v roce 2013 vzrostl o 6 procent na 100 miliard eur. Za každou platbu kartou přitom obchodníci musí bankám odvádět poplatky, které se pak často promítají do koncových cen zákazníkům.

Stanovení maximální hranice poplatků na 0,2 procenta z objemu platby v případě debetních karet a 0,3 u kreditních karet, se bude podle BBC týkat jak domácích transakcí, tak plateb v zahraničí. Výše poplatků se v současnosti v jednotlivých zemích liší.

Evropská komise podle BBC očekává, že opatření přinese obchodníkům úspory ve výši 6 miliard eur ročně. Zákazníci by pak každý rok mohli zprostředkovaně ušetřit až 730 milionů eur. Kritici regulace na druhé straně namítají, že není jasné, zda obchodníci úspory na poplatcích skutečně promítnou do cen služeb a výrobků. Banky by si navíc podle nich mohly výpadek příjmů kompenzovat zvyšováním jiných poplatků.

 

Zdroj: BBC

Evropský parlament chce zastropovat poplatky za platby kartou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Volkswagen investuje v Mexiku miliardu dolarů

    Byznys ·

    Výrobce automobilů Volkswagen rozšiřuje montážní závod v mexickém městě Puebla a investuje do něj zhruba jednu miliardu dolarů (25,1 miliardy korun). Německá automobil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.