Evropský navigační systém Galileo má potíže, selhávají mu klíčové komponenty

Jen měsíc po svém spuštění čelí evropský navigační systém Galileo vážným problémům. Ty se týkají atomových hodin na palubách družic satelitního systému, které vypovídají službu. Hodiny jsou přitom to nejdůležitější, co určuje správnou polohu. Nikdo ale zatím nezná příčinu rychlé poruchovosti atomových hodin.

Evropský navigační systém Galileo, jehož administrativní centrum sídlí v Praze, měl být zásadním konkurentem amerického GPS. V polovině prosince minulého roku vypustil do vesmíru 18 z plánovaných 30 družic a zahájil plně funkční testovací fázi. Minulý týden ale Agentury pro evropský navigační systém (GSA) zjistila, že atomové hodiny na palubách těchto družic vypovídají službu. Porouchalo se jich už 9 z celkových 72.

Model fungování systému Galileo / ESA

K tomu demonstrovat, o jak velký problém se jedná, vysvětloval na rádiu Zet redaktor serveru Technet.cz Pavel Kasík, jak vůbec navigační systém funguje. K určení polohy lze použít podle něj několik různých způsobů. Jedním z nich je například triangulace. „To znamená, že zařízení by vědělo, kde jsou nejbližší vysílací věže a podle toho by se dokázala určit poloha s přesností na stovky metrů,“ řekl na rádiu Zet.

Tu pravou přesnost ale přinesl americký navigační systém GPS, který funguje kdekoliv na světě díky signálům ze satelitů. „Tyto satelity vysílají kromě dalších věcí i přesný čas. Na palubě každého satelitu jsou přesné atomové hodiny, které mají přesnost na několik desítek nebo stovek nanosekund. Ten přesný čas, který doputuje do mého mobilního telefonu z několika družic, bude mít z každé družice podle toho, jak je ode mě vzdálená, trochu odchylku a to proto, že signál ke mně nějakou dobu letí,“ řekl Kasík. Právě díky těmto odchylkám mezi časy dokáže navigační zařízení odvodit, kde se přesně nachází.

Atomové hodiny jsou tak klíčovým komponentem celého navigačního systému. Každá z družic nese čtyři hodiny a devět z nich už vypovědělo svou službu. To samo o sobě podle Kasíka není ještě taková katastrofa, GSA má ale před sebou dvě možnosti, jak problém vyřešit, a každá z nich se může ukázat jako špatná.

Buď, anebo

Agentura může pokračovat dál ve vysílání družic a doufat, že závada není systematická, nebo se snažit problém řešit. ˜V prvním z případů se vystavují riziku, že se závada ukáže být systematická a ignorací problému výrazně sníží životnost systému a budou nuceni vysílat do vesmíru více družic. „Pokud naopak přestanou vysílat družice a budou se snažit vyřešit záhadu, co způsobuje chyby, tak se zase vystavuje možnosti, že nedokáže včasně expandovat systém a dodržet lhůty, které si předsevzala,“ uvedl Kasík.

 

 

Celý komentář redaktora serveru Technet.cz Pavla Kasíka si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Evropský navigační systém Galileo má potíže, selhávají mu klíčové komponenty Foto: Satelity Galileo; Zdroj: ESA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.