Evropská komise vyzvala ČR k reorganizaci řízení leteckého provozu

Evropská komise vyzvala osmnáct zemí EU, včetně České republiky, ke zlepšení uspořádání společného vzdušného prostoru. Státy měly do prosince roku 2012 zorganizovat tzv. „funkční bloky“ pro řízení vzdušného provozu, ale doposud se tak nestalo. Stávající systém, který podle EK komplikuje a tříští letový prostor, stojí ročně letecké společnosti asi 5 miliard eur.

Datum pro vznik těchto bloků byl již několikrát posunut. Mají zajistit lepší řízení rostoucího leteckého provozu nad Evropou, a jsou proto navržené na základě tras letového provozu.

Česko má příslušnou dohodu uzavřenou s Rakouskem, Slovenskem, Slovinskem, Maďarskem a Chorvatskem. Dohody už mají také Bulharsko a Rumunsko, Litva a Polsko, Španělsko a Portugalsko a Velká Británie s Irskem. Ani domluvit se zatím nedokázaly Itálie, Řecko a Kypr.

Eurokomisař pro dopravu Siim Kallas dnes připomněl, že funkční bloky jsou nezbytnou a zásadní součástí už deset let staré iniciativy Jednotné evropské nebe.

„Momentálně tyto společné vzdušné prostory existují pouze na papíře - byly formálně zřízeny, ale ještě nefungují. Apeluji na členské státy, aby zesílily své úsilí a pokročily v realizaci,“ uvedl eurokomisař.

Historicky vzniklá roztříštěnost a komplikovanost evropského vzdušného prostoru stojí podle odhadů ročně letecké společnosti a jejich zákazníky téměř pět miliard eur (asi 135 miliard korun).

Každý let se prodlužuje v průměru o 42 kilometrů, letadla spalují více paliva, vypouštějí více škodlivin a platí vyšší uživatelské poplatky. Neefektivnost vede také k větším zpožděním. Například Spojené státy řídí přibližně stejně velký vzdušný prostor s větším provozem, ale s téměř polovičními náklady.

Funkční bloky mají nahradit současnou změť 27 vnitrostátních oblastí letecké dopravy sítí větších, regionálně stavěných celků. Přinést by to mělo větší efektivitu, snížení nákladů i omezení emisí. Komise se tak snaží předejít nedostatku kapacity, protože odborníci odhadují, že počet letů nad Evropou se v příštích deseti až 20 letech zvýší zhruba o polovinu.

Zdroj: ČTK

Evropská komise vyzvala ČR k reorganizaci řízení leteckého provozu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.