Evropská komise vyšetřuje daňovou dohodu Lucemburska s řetězcem restaurací McDonald's

Evropská komise zahájila vyšetřování daňové dohody mezi Lucemburskem a americkým řetězcem rychlého občerstvení McDonald's. Agentuře Reuters to potvrdily dva zdroje informované o vyšetřování. Brusel už v minulosti vyšetřoval Lucembursko kvůli daňové dohodě s automobilkou Fiat Chrysler a nyní zkoumá podobnou dohodu této země s internetovým prodejcem Amazon.

Komise zjišťuje, zda Lucembursko neposkytlo řetězci restaurací rychlého občerstvení McDonald's v rámci daňové dohody nelegální státní pomoc. Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová by podle zdrojů mohla nové vyšetřování oznámit už dnes.

V říjnu Vestagerová Lucembursku nařídila, aby na společnosti Fiat Chrysler vymáhalo daňové nedoplatky ve výši až 30 milionů eur (811 milionů Kč). O tomtéž rozhodla i vůči Nizozemsku ve vztahu k řetězci kaváren Starbucks. Vyšetřuje také daňovou dohodu mezi Irskem a americkou technologickou společností Apple.

Nizozemsko se proti rozhodnutí komise o jeho dohodě s řetězcem Starbucks odvolá. Nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, který je zároveň prezidentem euroskupiny, řekl, že rozhodnutí komise se rozchází s národním právem a mezinárodním systémem. Praxe v Nizozemsku, která umožňuje nabídku určitých daňových výhod některým nadnárodním firmám, je podle něj legální a v souladu se systémem zaštítěným Organizací pro hospodářskou spoluprácí a rozvoj (OECD).

 

Zdroj: ČTK

Evropská komise vyšetřuje daňovou dohodu Lucemburska s řetězcem restaurací McDonald's Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Amazon musel stáhnout reklamu na seriál o vítězství nacistů

  Byznys ·

  Americká společnost Amazon musela po nátlaku úřadů i představitelů New Yorku stáhnout z metra kontroverzní reklamu na svůj seriál Muž z vysokého zámku. Firma 

  Česká taxislužba Liftago expanduje na Slovensko

  Byznys ·

  Společnost Liftago, která provozuje mobilní taxi aplikaci, expandovala na Slovensko. Od prosince nabízí své služby v Bratislavě. Během testovacího provozu v minulých 1…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.