Evropská komise uvolní na modernizaci českých silnic a železnic 8,8 miliardy korun

Evropská komise (EK) přispěje celkem 324,2 miliony eur (8,8 miliardy korun) z Fondu soudržnosti a z Evropského fondu pro regionální rozvoj na čtyři velké projekty, které mají zlepšit dopravní infrastrukturu v České republice. EK schválení projektů oznámila včera v tiskové zprávě. 

Podle komisařky pro regionální politiku Coriny Crețuové projekty „pomůžou zlepšit dopravní obslužnost, zrychlí cestování a zvýší jeho bezpečnost a zároveň propojí Českou republiku s celoevropskými dopravními sítěmi“.

Projekty se týkají železniční tratě Tábor-Sudoměřice u Tábora v rámci plánované modernizace celé trasy z Prahy až na rakouské hranice v Dolním Dvořišti, která je součástí transevropské dopravní sítě (TEN-T). Na nové trati, na kterou EU přispěje částkou přesahující 46 milionů eur, budou moci vlaky dosahovat rychlosti až 160 kilometrů v hodině.

Zbývající tři projekty se týkají silniční infrastruktury. V úseku Semetín-Bystřička v okrese Vsetín byla původní dvouproudová okresní silnice nahrazena čtyřproudovou rychlostní komunikací, díky čemuž se zvýšila přepravní kapacita. Tady činí příspěvek EU 37,6 milionu eur.

Unie pomáhá i s výstavbou nového dvouproudového obchvatu jižně od Kolína, a to více než 83 miliony eur. Posledním z projektů je přeložka silnice Opava-Ostrava s cílem snížit hustotu provozu a zvýšit bezpečnost silniční dopravy v této oblasti. Příspěvek EU tu dosahuje více než 157 milionů eur.

 

 

Zdroj: ČTK

Evropská komise uvolní na modernizaci českých silnic a železnic 8,8 miliardy korun Foto: skyfish / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.