Evropská komise prodlouží program na podporu italských bank

Evropská komise ve čtvrtek souhlasila s šestiměsíčním prodloužením italského programu poskytování likvidity bankám v nouzi. Tuto podporu získá rovněž banka Monte dei Paschi di Siena, která se potýká s nedostatkem kapitálu a kterou se minulý týden rozhodla zachránit italská vláda. Komise nicméně podotkla, že čtvrteční souhlasné stanovisko nesouvisí s vládními plány na zvýšení kapitálu banky.

Programy na poskytování likvidity bankám fungují i v dalších členských zemích Evropské unie, například v Řecku, Portugalsku či Polsku. Jejich cílem je zajistit, aby banky neměly problémy s financováním svých aktivit, napsala agentura Reuters. Banky s nedostatkem kapitálu potřebují k účasti v programech na poskytování likvidity zvláštní souhlas, který ve čtvrtek Monte dei Paschi od Evropské komise získala.

Komise ve čtvrtek rovněž oznámila, že o plánované kapitálové injekci pro Monte dei Paschi bude ještě jednat s italskými úřady, aby zjistila, zda je v souladu s pravidly EU. Evropská centrální banka (ECB) v pondělí uvedla, že Monte dei Paschi bude muset zvýšit kapitál o 8,8 miliardy eur (238 miliard korun) místo dříve plánovaných pěti miliard eur.

Italská centrální banka ve čtvrtek odhadla celkové náklady státu na záchranu finančního ústavu Monte dei Paschi na zhruba 6,6 miliardy eur. Bezprostřední náklady podle ní budou činit kolem 4,6 miliardy eur, další dvě miliardy eur prý budou zapotřebí později k odškodnění drobných investorů. Zdroje agentury Reuters již dříve uvedly, že italská vláda by mohla na záchranu Monte dei Paschi vynaložit 6,5 miliardy eur. Zbývající částku potřebnou k dosažení požadovaného navýšení kapitálu by banka měla získat prostřednictvím přeměny části dluhopisů na akcie.

 

 

Zdroj: ČTK

Evropská komise prodlouží program na podporu italských bank Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. 2016: Tyto velké ekonomiky letos trpěly nejvíce

    Byznys ·

    Tři z deseti největších světových ekonomik končí letošní rok v horší kondici, než s jakou do něj vstoupily. Podle serveru americké televize CNN však z toho mohou vinit…

  2. ČNB čekají na počátku roku organizační změny

    Byznys ·

    Česká národní banka (ČNB) v lednu a únoru provede organizační změny, které se budou týkat ekonomického výzkumu, mezinárodní činnosti a od února agendy související s li…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.