Evropská komise představí novou koncepci energetické bezpečnosti

Evropská komise dnes představí svůj plán na řešení problému závislosti Evropské unie na dovozu energií. Zároveň zveřejní výsledky své hloubkové studie evropské energetické bezpečnosti a novou strategii.

Problém závislosti EU na dovozu energetických surovin, jakými jsou hlavně ropa a plyn, z mimoevropských zemí začal být akcentován zvlášť v poslední době, kdy by v důsledku zhoršení politické situace mohly být ohroženy dodávky zemního plynu z Ruska.

Mezi doporučeními EK ta zřejmě nebude chybět větší propojení energetických sítí, dokončení vnitřního trhu, úspory či přechod na domácí nebo obnovitelné zdroje.

EU v současnosti dovozem kryje 53 procent svých energetických potřeb. Ropy importuje skoro 90 procent, zemního plynu 66 procent, pevných paliv 42 procent a jaderného paliva 40 procent. Hodnota dovozů přitom odpovídá miliardě eur (27 miliard korun) denně. Ruskými dodávkami unie loni zajišťovala 42 procent své spotřeby plynu a třetinu spotřeby ropy.

Problematikou se bude, kromě mnoha jiných témat, zabývat červnový unijní summit. Do října by přitom EU chtěla mít stanoveny své klimatické cíle do roku 2030, přičemž výše těchto závazků se nepochybně odrazí na cenách energií a tak také konkurenceschopnosti evropského průmyslu.

Zdroj: ČTK

Evropská komise představí novou koncepci energetické bezpečnosti Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.