Evropská komise navrhne bezvízový styk s Ukrajinou navzdory výsledkům referenda

Evropská komise předloží tento měsíc návrh na bezvízové cestování Ukrajinců do Evropské unie. Učiní tak i přes odmítavý postoj Nizozemců v referendu vůči asociační dohodě s touto zemí. Agentuře Reuters to řekl vysoce postavený zdroj z EU. Důvodem je podle zdroje slib, který dal Brusel Kyjevu.

Předseda komise Jean-Claude Juncker v březnu ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi veřejně slíbil, že na Ukrajině toužebně očekávaný návrh na bezvízový styk předloží v dubnu.

„Může to vypadat, že ignorujeme nizozemské voliče, musíme ale držet slovo, které jsme Ukrajině dali,“ řekl zdroj. Návrh vstoupí v platnost, pokud jej schválí kvalifikovaná většina členských států EU a Evropský parlament.

Zdroj sdělil, že komise do návrhu zahrne článek, který umožní zemím EU dočasné znovuzavedení víz v případě prudkého nárůstu migrace z Ukrajiny. Dialog s Ukrajinou o vízové liberalizaci vede EU od roku 2008.

Nizozemci ve středečním referendu asociační dohodu s Ukrajinou jasnou většinou odmítli a výsledek je platný, protože hlasování se zúčastnilo více než 30 procent voličů. Verdikt Nizozemců sice pro vládu není závazný, premiér Mark Rutte už ale přislíbil, že dřívější souhlas s dohodou vláda přehodnotí.

 

 

Zdroj: ČTK

Evropská komise navrhne bezvízový styk s Ukrajinou navzdory výsledkům referenda Foto: ČTK/AP/Virginia Mayo

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.