„Evropská energetická politika deformuje trh, roste i riziko blackoutu,“ říká Vitásková z ERÚ

Současná cena takzvané silové elektřiny po letech neustálého poklesu začala před létem prudce růst. Je za tím podle předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové především energetická politika Evropské unie, která podporuje obnovitelné zdroje energie a deformuje tím trh. Problémem není ale jen zvyšující se cena. Přetoky energie, které jsou způsobeny prudkým rozvojem obnovitelných zdrojů, zvyšují riziko blackoutu. 

Každý účet za elektřinu se skládá ze dvou složek - regulované a neregulované. Do regulované složky se zahrnuje především cena za distribuci elektřiny. Silová elektřina je neregulovaná složka celkové ceny, kterou platíte za elektřinu. Ta se platí konkrétnímu dodavateli energií. 

Rozsáhlé subvence do podpory obnovitelných zdrojů v celé Evropě podle Vitáskové deformují ceny silové elektřiny tudíž i elektřiny jako celku. „Elektrická energie je základem pro rozvoj ekonomiky a hospodářství každé země, protože tvoří fixní náklady. Jestliže jsou tyto fixní náklady uměle deformovány, tak subjekty působící na evropském trhu přestávají být konkurenceschopné a dostávají se do problémů, které mohou mít dalekosáhlý dopad do ekonomiky všech zemí Evropské unie,“ řekla s tím, že hlavní problém vidí v povinných poplatcích za výrobu z obnovitelných zdrojů a dotacích ze státního rozpočtu.

Současný stav neubližuje spotřebitelům jen zvyšováním cen, ale také ohrožuje bezpečnost. „Jestli máte legislativu, která neumožňuje velkým subjektům investovat, pak máte legislativu, že je podpora jednoho zdroje, jako jsou ty obnovitelné, vývoj je tak obrovský, že na to nejsou postavené sítě,“ řekla Vitásková v pořadu Tržní okénko. Tyto aspekty pak ohrožují konkrétně i Českou republiku, kterou kvůli přetokům elektrické energie z německých větrníků a solárních elektráren může postihnout blackout. „Evropská unie navíc neumožňuje, abychom mohli za tyto přetoky tu zemi sankcionovat, takže přetoky z Německa zaplatí český občan,“ uvedla.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem Lukáš Kovandy předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, si můžete přehrát v playeru výše.

 

 

 

„Evropská energetická politika deformuje trh, roste i riziko blackoutu,“ říká Vitásková z ERÚ Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Adidas v USA otevře továrnu ovládanou roboty

    Byznys ·

    Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas otevře příští rok továrnu u amerického města Atlanta, kde budou většinu produkce zajišťovat roboti. Oznámil to člen…

  2. Airbnb hostí návštěvníky olympiády ve velkém

    Byznys ·

    Statisíce fanoušků z celého světa navštíví právě probíhající olympijské hry v Rio de Janeiru. Řada z nich se ale neubytuje v hotelu. Podle americké televize CNN si až …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.