Evropská banka pro obnovu a rozvoj stojí o společný projekt s asijskou AIIB

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) chce v příštím roce uskutečnit společný projekt s novou Asijskou bankou pro investice do infrastruktury (AIIB). Řekl to prezident EBRD Suma Chakrabarti. Za nejpravděpodobnější projekty pro spolupráci označil projekty v oblasti infrastruktury a energetiky.

AIIB, jejíž hlavním akcionářem je Čína, by měla zahájit provoz do konce letošního roku. Má být institucí pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii a k dispozici by měla mít až 100 miliard dolarů (2,4 bilionu Kč).

EBRD byla založena v roce 1991 po pádu Berlínské zdi, aby pomohla bývalým komunistickým zemím v přechodu na tržní hospodářství. V posledních letech však rozšiřuje svoji působnost směrem na východ, jako do Mongolska, což znamená, že je pravděpodobné, že by se její aktivity mohly překrývat s aktivitami AIIB.

„Máme velký zájem o spolupráci při nejbližší možné příležitosti,“ uvedl Chakrabarti. „My v EBRD budeme připraveni předložit AIIB příští rok několik projektů zralých pro okamžité spolufinancování.“ Podle něj se bude s největší pravděpodobností jednat o projekty z oblasti infrastruktury a energetiky.

Ochotu spolupracovat s AIIB v minulosti vyjádřila i generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. 

Mezi zakládající členy AIIB bylo přijato 57 států a oblastí z Asie, Evropy a Blízkého východu, včetně některých zemí, které jsou i členy EBRD, jako Británie, Německo a Francie. Vůči projektu se ale vymezují negativně Spojené státy, které v nové bance vidí konkurenta Světové banky a instituci, která má Číně pomoci rozšiřovat její hospodářský vlivu ve světě.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj stojí o společný projekt s asijskou AIIB Foto: shutterstock.com - Suma Chakrabarti

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.