Evropské akcie ztrácejí hodnotu kvůli špatné kondici Číny a vývoji globální ekonomiky

Západoevropské akcie zaznamenaly ve čtvrtek citelný pokles. Indexy burz ve Frankfurtu a Londýně se dostaly na sedmiměsíční minima. Důvodem je to, že se investoři na evropských akciových trzích obávají útlumu globální ekonomiky a dalšího poklesu čínských akcií.

Širší západoevropský index FTSEurofirst 300 uzavřel včerejší obchodování poklesem o 1,9 procenta na 1477,35 bodu a ztrácí tak už druhý týden po sobě. Minulý týden odepsal tři procenta, což byla jeho nejhlubší ztráta od počátku července.

Frankfurtský index DAX klesl o 2,3 procenta a je na minimu od ledna a asi 16 procent pod dubnovým rekordním maximem. Londýnský FTSE 100 oslabil o 0,6 procenta.

Čínské akcie ve čtvrtek obnovily pokles a jejich hlavní indexy ztratily více než tři procenta pod tlakem obav ze zpomalování růstu čínské ekonomiky. Americká banka Citigroup už reagovala snížením odhadu světového ekonomického růstu na 3,1 procenta z dosavadní předpovědi 3,3 procenta a zhoršila prognózy především pro eurozónu a Čínu.

Také index aténské burzy se propadl o 3,5 procenta. Řecký premiér Alexis Tsipras se totiž chystá vyhlásit na 20. září předčasné parlamentní volby. Toto rozhodnutí se všeobecně očekávalo poté, co ministři financí eurozóny a němečtí poslanci schválili další záchranný program pro Řecko.

 

Zdroj: ČTK

 

Evropské akcie ztrácejí hodnotu kvůli špatné kondici Číny a vývoji globální ekonomiky Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Škoda Auto vstoupí na jihokorejský trh

    Byznys ·

    Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto plánuje ještě letos vstoupit na jihokorejský trh. Informoval o tom server E15.cz s odvoláním na jihokorejský deník The Korea He…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.