Evropské akcie pokračovaly v prudkém růstu

Evropské akciové trhy včera opět prudce rostly. Akcie bankovních firem se tak dál vzpamatovávaly z předchozích ztrát. Růst vykázaly taktéž akcie francouzských telekomunikačních společností. Těm se dařilo díky vyhlídkám na spojení operátorů Orange a Bouygues. Panevropský index FTSEurofirst 300 skončil pondělní obchodování s nárůstem o 2,9 procenta poté, co si v pátek připsal přes tři procenta.

Od začátku letošního roku nicméně index ztrácí zhruba 12 procent, a to kvůli obavám ohledně vývoje světové ekonomiky a zdraví evropského bankovního sektoru.

Investoři nyní podle agentury AP doufají v nová stimulační opatření ze strany centrálních bank v Evropě a Japonsku. Předseda Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi včera uvedl, že banka je v případě potřeby připravena podpořit ekonomiku dalším uvolněním měnové politiky.

Pondělní zpráva o poklesu japonské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí podle analytiků vytváří tlak na další uvolňování měnové politiky v Japonsku. Japonský premiér Šinzó Abe včera navíc vyjádřil naději, že finanční představitelé skupiny G20 příští týden na setkání v Šanghaji přijmou opatření potřebná k řešení současných hospodářských problémů.

Analytik Marcel Thieliant ze společnosti Capital Economics předpokládá, že japonská centrální banka v rámci podpory ekonomiky rozšíří nákupy dluhopisů a sníží úrokové sazby hlouběji do záporného pásma. Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 včera stoupl o 7,16 procenta. To představuje jeho nejprudší denní nárůst od října 2008.

Na akciových trzích ve Spojených státech se včera kvůli státním svátku neobchoduje. V pátek si širší index amerických akcií S&P 500 připsal téměř dvě procenta, a ukončil tak pětidenní sérii ztrát.

 

 

Zdroj: ČTK

Evropské akcie pokračovaly v prudkém růstu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Na summitu EU hrozí střet mezi Merkelovou a V4

    Společnost ·

    Na nadcházejícím summitu EU hrozí otevřený střet mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a zeměmi, které odmítají její plán na řešení uprchlické krize ve spoluprác…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.