Evropské akcie letos zažily nejsilnější růst od roku 2013

Evropské akcie letos zažily nejprudší růst od roku 2013. Panevropský akciový index STOXX 600 se zvýšil o 7,7 procenta. Evropské akcie těžily z dobrých firemních výsledků, příznivých ekonomických podmínek a z relativně klidné politické situace, napsala agentura Reuters.

K růstu indexu STOXX 600 velkou měrou přispěly technologické a těžařské společnosti. Nejúspěšnější firmou z indexu se stal výrobce čipů AMS. Cena jeho akcií se v letošním roce zvýšila o 208 procent.

Dobře si letos vedla například frankfurtská burza, jejíž hlavní index DAX se zvýšil o 12,5 procenta na 12.917,64 bodu. Index nicméně zakončil rok pod rekordním maximem 13.525,56 bodu, na které se vyšplhal 7. listopadu.

Hlavní index italských akcií se letos zvýšil o 13,6 procenta a index řeckých akcií dokonce o 24,7 procenta. O něco hůře si vedly akciové indexy v Británii a Španělsku. Zájem o britské akcie podkopávala nejistota kolem připravovaného odchodu země z Evropské unie a na španělské akcie měla negativní vliv politická krize kolem Katalánska.

Hlavní index britských akcií FTSE 100 nicméně v letošním roce posílil o 7,6 procenta a dnešní obchodování uzavřel na novém rekordním maximu 7687,77 bodu. Španělský index IBEX si připsal 7,4 procenta.

Podle agentury DPA k letošnímu růstu akciových trhů přispěla přetrvávající uvolněná měnová politika předních centrálních bank. Americká centrální banka (Fed) již sice začala s postupným zvyšováním úroků, Evropská centrální banka (ECB) však dál drží své hlavní úrokové sazby na rekordních minimech.

Investoři podle agentury Reuters zůstávají optimističtí ohledně dalšího vývoje evropských akciových trhů. Existují nicméně obavy, že další růst kurzu eura by mohl podkopat firemní zisky a že politická rizika by mohla zpomalit hospodářský růst.

Kurz eura vůči dolaru se dnes poprvé od září dostal nad hranici 1,2 USD. Jednotná evropská měna si od začátku roku připisuje zhruba 14 procent, což představuje její nejlepší roční výkon za posledních 14 let. Silný kurz eura může mít negativní dopad na zisky firem vyvážejících zboží a služby z eurozóny.

 

Zdroj. ČTK

Evropské akcie letos zažily nejsilnější růst od roku 2013 Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Český akciový index PX letos stoupl o 17 %

  Byznys ·

  České akcie letos stouply podle indexu PX o 17 procent, index končí rok na 1077 bodech. Pražská burza se během roku dostala na šestiletá maxima. Vyplývá to z dnešních …

 2. Český export čeká v roce 2018 zpomalení

  Byznys ·

  Export tuzemských firem poroste i v příštím roce, tempo růstu by ale mělo zpomalit na tři až pět procent. Hlavní brzdou vývozu bude pokles poptávky po automobilech v E…

 3. Sovětská stíhačka MiG-15 oslavuje 70. narozeniny

  Společnost ·

  Sovětský stíhací letoun MiG-15, který poprvé vzlétl před 70 lety, 30. prosince 1947, patřil ve své době ke špičce. Dokázal letět až 1075 kilometrů v hodině a vystoupat…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.