Evropské akcie jsou nejvýše od roku 2000

Evropské akciové trhy v závěru obchodního týdne posilovaly. Dělo se tak na základě očekávání, že klesající kurz eura podpoří hospodářské oživení i firemní zisky v regionu. Panevropský index FTSEurofirst 300 se vyšplhal na nejvyšší úroveň od roku 2000. Index německých akcií DAX i britský index FTSE navíc dosáhly nových rekordních maxim, zatímco francouzský index CAC 40 se dostal nejvýše od roku 2008.

FTSEurofirst 300 v pátek stoupl o 0,9 procenta a obchodování uzavřel na 1645,25 bodu. Od začátku letošního roku si tak již připsal 20 procent, napsala agentura Reuters.

Cena akcií francouzského maloobchodního řetězce Carrefour v závěrečném dni obchodního týdne stoupla o o dvě procenta poté, co firma ohlásila překvapivě vysoké čtvrtletní tržby. Vzhůru zamířily rovněž akcie finské společnosti Nokia. Reagovaly tak na zprávu agentury Bloomberg, podle které firma uvažuje o prodeji svých aktivit zabývajících se mapami.

Euro v pátek vůči dolaru oslabilo až na 1,0567 USD, tedy na nejnižší úroveň od 17. března. Za celý týden kurz jednotné evropské měny klesl o více než tři procenta. Slabší euro zvyšuje hodnotu zahraničních příjmů evropských podniků a posiluje jejich konkurenceschopnost.

Analytici odhadují, že desetiprocentní pokles eura vůči koši měn přináší evropským firmám nárůst zisků o šest až osm procent. Za uplynulý rok euro oslabilo o zhruba 16 procent, což by podle tohoto odhadu mělo zvýšit firemní zisky o deset až 13 procent, píše Reuters.

 

Zdroj: ČTK

Evropské akcie jsou nejvýše od roku 2000 Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Muž prodal Banksyho malbu z Gazy za 175 dolarů

    Společnost ·

    Muž žijící v pásmu Gazy, Rabie Darduna, prodal nástěnnou malbu, kterou před více než měsícem na ruiny jeho domu nakreslil britský street artový umělec vystupující pod …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.