Evropský úřad pro boj proti podvodům zahájil vyšetřování automobilky Volkswagen

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) zahájil vyšetřování německé automobilky Volkswagen, která se nyní potýká se skandálem kolem zkreslování testů emisí. Evropský parlament navíc plánuje vytvořit zvláštní výbor pro vyšetřování tohoto skandálu. Dnes má parlament o této záležitosti hlasovat, podle zákonodárců však půjde pouze o formalitu, protože o vzniku výboru už včera rozhodli předsedové různých politických skupin.

Úřad OLAF podle zdrojů agentury DPA zkoumá, zda automobilka Volkswagen nezískala neoprávněně úvěry od Evropské investiční banky (EIB) a zda peníze od Evropské unie určené na vývoj a výzkum nepoužila k jiným účelům. Úřad zahájení vyšetřování potvrdil, odmítl však poskytnout další podrobnosti. OLAF má na starosti boj proti podvodům a korupci v případech poškozujících finanční zájmy Evropské unie.

„Volkswagen nemá o vyšetřování žádné informace. Jsme překvapeni, že s tím jde tento úřad na veřejnost, aniž nejprve informoval dotčenou stranu,“ sdělila automobilka agentuře DPA.

EIB od roku 1990 poskytla Volkswagenu výhodné půjčky v objemu kolem 4,6 miliardy eur (124 miliard korun). Peníze měla automobilka využít mimo jiné k financování vývoje motorů šetrných k životnímu prostředí. EIB patří členským zemím EU a zastupuje jejich zájmy.

Volkswagen v září přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí. Skandál se týká rovněž 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto.

Vyšetřovací výbor Evropského parlamentu bude mít mimo jiné za úkol zjistit, zda regulační orgány nebyly při dohledu na automobilový průmysl příliš laxní. Ve výboru by mělo zasednout zhruba 45 zákonodárců, píše agentura Reuters.

„Pro mne má tato naftová záležitost dva hlavní rozměry. Za prvé je to o soukromých firmách organizujících největší průmyslový podvod v historii. A za druhé je to o úřadech na úrovni členských států i celé EU, které nezasáhly, ačkoli měly příslušné informace,“ uvedl europoslanec Zelených Claude Turmes.

 

Zdroj: ČTK

Evropský úřad pro boj proti podvodům zahájil vyšetřování automobilky Volkswagen Foto: josefkubes / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.