Evropané po útocích ruší dovolené v Tunisku, míří raději do Španělska, Bulharska, Řecka

Kvůli obavám o bezpečnost v Tunisku poté, co tam ozbrojený muž minulý týden zabil desítky turistů, mění Evropané své plány na dovolenou. Milovníci slunce tak nyní míří do destinací jako Španělsko, Bulharsko nebo Řecko, píše agentura Reuters.

Tunisko se stalo oblíbenou levnou pobytovou destinací pro Evropany. Cestovní ruch v zemi pomalu oživoval po nepokojích z doby takzvaného arabského jara. Loni do Tuniska přijelo 2,8 milionu zahraničních turistů. V roce 2010, před vypuknutím nepokojů, zemi podle oficiálních statistik navštívilo 3,8 milionu turistů.

Útok islámského ozbrojence v plážovém hotelu z minulého týdne, při kterém přišlo o život 38 lidí, převážně Britů, posílil obavy o bezpečnost, které se objevily po březnovém útoku v muzeu Bardo, kde dva ozbrojenci stříleli na turisty. Mnoho turistů, kteří plánovali nebo si již rezervovali cestu do Tuniska, nyní mění své plány a poohlíží se po jiných destinacích.

Vzdálené země přitom pravděpodobně turisty, kteří se původně chystali do Tuniska, nepřitáhnou, domnívá se analytik Angelo Rossini z agentury pro průzkum trhu Euromonitor. Destinace jako Maledivy, Karibik a Mexiko jsou totiž dražší a cílí na jiný zákaznický segment.

Nejvíce by z obav o bezpečnost v Tunisku mělo podle Rossiniho vytěžit Španělsko, které cílí na podobný typ turistů jako Tunisko - turisty, kteří hledají cenově výhodné dovolené all-inclusive. Nicméně ti, kteří se rozhodnou pro změnu, zřejmě budou platit o něco více, protože období dovolených je již v plném proudu a lidé si obvykle rezervují pobyty měsíce dopředu.

"Je jasné, že někteří turisté nyní budou měnit Tunisko za kontinentální Španělsko nebo Kanárské ostrovy, ale budou muset zaplatit více," uvádí předseda španělské hotelové federace Cehat Juan Molas. Dobrou alternativou by podle něj mohly být také Bulharsko a Turecko, tedy země, které přišly kvůli ekonomické krizi o hodně klientů z Ruska.

Někteří odborníci se však domnívají, že turisté ze západu, kteří zruší cesty do Tuniska z bezpečnostních důvodů, nebudou ochotni vyměnit Tunisko za země jako Turecko, které hraničí s válkou ohroženou Sýrií, nebo Egypt, kterým v posledních letech zmítaly nepokoje.

Díky teplému počasí a dobrým cenám by mohl být zájem i o Řecko. Zde však bude hodně záležet na tom, jak dopadne víkendové referendum o podmínkách zahraniční pomoci a na řešení dluhové krize, dodává odborník Bob Atkinson z internetových stránek TravelSupermarket.

Z Evropy míří do Tuniska nejčastěji Francouzi, Britové a Němci. Nejvíce z 38 zabitých turistů jich bylo z Británie, a to 30. Přestože Británie nevydala oficiálně varování před cestami do tuniských rezortů, cestovní kanceláře Thomson a First Choice za poslední týden přivezly zpět z Tuniska téměř 6 000 turistů. Až do 9. července také zrušily všechny dovolené v Tunisku a nabízejí zdarma výměnu za jiné destinace nebo vrácení peněz. Výměnu nabídly také dalším turistům, kteří se chystali do Tuniska letos v létě. Místo Tuniska přidaly lety do Španělska, Bulharska, Řecka a na Kypr. Podobně se zachovala i cestovní kancelář Thomas Cook, která výměnou nabízí cesty do Španělska, Portugalska, Bulharska a Turecka.

Až 75 procent francouzských turistů, kteří se chystali v červenci do Tuniska, své cesty zrušilo a většina si vybrala alternativní destinaci, dodává předseda svazu francouzských cestovních agentur SNAV Jean-Pierre Mas. Mezi neoblíbenější alternativy podle něj patří Řecko, Chorvatsko, Kypr, Španělsko a Sicílie.

 

Zdroj: ČTK

Evropané po útocích ruší dovolené v Tunisku, míří raději do Španělska, Bulharska, Řecka Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.