Evropa by měla snižovat kapacity na výrobu aut, říká ředitel Fordu

Evropské prodeje automobilů se dlouhodobě snižují a Evropa se tak potýká s nadbytečnými kapacitami pro výrobu vozů. Podle generálního ředitele americké automobilky Ford Motor, Alan Mulallyho, by producenti měli pokračovat ve snižování počtu továren.

Mulally v rozhovoru pro list The Financial Times upozornil, že automobilky doposud uzavřely jen několik evropských továren, takže výrobní kapacita stále nedosáhla udržitelné úrovně.

Prodej aut v Evropské unii se loni podle údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) snížil o 1,7 procenta na necelých dvanáct milionů vozů. Roční prodeje automobilů na starém kontinentu se v letech 2007 až 2013 snížily o zhruba čtyři miliony vozů. Trh tak zaznamenal už šestý pokles za sebou a dostal se na nejnižší úroveň od roku 1995.

Poptávka po autech nicméně začala v loňském roce oživovat, takže prodej již osm měsíců za sebou roste. Za první čtyři měsíce letošního roku se meziročně zvýšil o 7,4 procenta na 4,3 milionu vozů. Podle analytiků však k růstu prodeje přispívají rozsáhlé slevy a vládní opatření, jež poptávku uměle zvyšují.

V České republice patří automobilový průmysl mezi klíčová odvětví ekonomiky. Výroba osobních aut v Česku od ledna do dubna meziročně vzrostla o 13,2 procenta na více než 430 tisíc vozů. Produkce tak pokračovala ve vysokém tempu růstu z prvního čtvrtletí.

Zdroj: ČTK

Evropa by měla snižovat kapacity na výrobu aut, říká ředitel Fordu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.