Evidence tržeb má do konce příštího roku přinést státu více než 16 miliard korun

Elektronická evidence tržeb (EET) má ještě letos přinést do státní kasy půl miliardy korun. Příští rok by to pak mělo být už 15,7 miliardy korun. Vyplývá to z aktualizované verze Konvergenčního programu. EET by měla být v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou do EET zapojovat v následujících měsících. 

Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, které se pod zákon dostanou od 18. měsíce. Vláda bude moci nařízením stanovit, že některé tržby nebudou od nabytí účinnosti zákona dočasně evidovanými tržbami.

Stát by měl více peněz díky evidenci tržeb získat nejen z daně z přidané hodnoty, ale i z daní podnikatelů a firem a ze sociálního pojištění. „V důsledku zavedení elektronické evidence tržeb očekáváme navýšení výnosů u daně z příjmů fyzických osob podnikajících v dotčených odvětvích o zhruba 4,8 miliardy Kč v roce 2017, o další asi 2,2 miliardy Kč v roce 2018 a o 0,2 miliardy Kč v roce 2019 v souladu s postupným náběhem povinnosti online vykazovat tržby v jednotlivých odvětvích,“ uvádí program.

Naopak kvůli zavedení jednorázové slevy na dani ve výši 500 korun pro podnikatele podléhající evidenci tržeb vypadne z příjmů v letech 2016 a 2017 jedna miliarda korun.

Další peníze státu by mělo přinést i od letoška zavedené kontrolní hlášení u daně z přidané hodnoty (DPH). Letos by si tak měl rozpočet přijít navíc v souvislosti s hlášením na deset miliard korun a další rok na dvě miliardy korun.

Ministerstvo financí v dokumentu zároveň uvedlo, že v letech 2017 až 2019 nepočítá se zvýšením daňového zatížení. „Výjimku představuje pouze růst zdanění tabákových výrobků,“ uvedl úřad.

 

 

Zdroj: ČTK

Evidence tržeb má do konce příštího roku přinést státu více než 16 miliard korun Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.