Eurozóna zažívá nejlepší ekonomickou náladu od roku 2000

Růst ukazatele ekonomické nálady v eurozóně nestagnoval ani koncem loňského roku. Naopak se vyšplhal na nové maximum za více než 17 let. Růst Indexu nálady předčil očekávání analytiků. Nálada se zlepšila napříč všemi sektory. Tahounem byl průmysl a služby. Informace vycházejí ze zprávy, již v pondělí publikovala Evropská komise.

Index ekonomické nálady v zemích platících eurem v prosinci vystoupil na 116 bodů, zatímco v listopadu byl na 114,6 bodu. Je tak nejvýše od října 2000 a nad dlouhodobým průměrem, který činí 100 bodů. Analytici v anketě agentury Bloomberg čekali růst indexu na 114,8 bodu.

Nálada se zlepšila ve všech sektorech v čele s průmyslem a službami. Lepší je i spotřebitelská nálada.

Ekonomiku eurozóny v posledních deseti letech ničily krachy bank, rekordní nezaměstnanost a dluhová krize. Teď se podle analytiků zdá, že se znovu postavila na nohy. Za rok 2017 by tempo ekonomického růstu 19 zemí platících eurem mohlo být nejvyšší od začátku finanční krize, ekonomika má přitom zůstat silná i letos.

Zprávy z minulého týden ukázaly, že ekonomická aktivita v regionu na konci roku byla nejsilnější za téměř sedm let. Nezaměstnanost přitom pokračuje v poklesu. Ve Španělsku je míra nezaměstnanosti nejnižší za devět let, v Německu je dokonce nejnižší za dobu, co se tato data sledují.

 

 

Zdroj: ČTK

Eurozóna zažívá nejlepší ekonomickou náladu od roku 2000 Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Trump je prý ochoten jednat s Kimem

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump, který doposud šířil převážně ostrá prohlášení na adresu severokorejského vůdce, prohlásil, že je připraven s Kim Čong-unem telefonicky…

  2. Pojem Smart City zná v Česku pouhých 19 % lidí

    Tech ·

    Pojem Smart City zná v Česku pouze 19 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost E.ON zpracovala agentura Ipsos. Koncept takzvaných chytrých řešení využ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.