Euroskupina bude pokračovat v jednáních s Řeckem až po tamním referendu

Ministři financí zemí platící eurem se shodli, že nebudou s řeckou vládou jednat o podmínkách mezinárodních věřitelů, dokud neproběhne řecké referendum. Po středeční mimořádné telekonferenci euroskupiny to uvedl její prezident, Nizozemec Jeroen Dijsselbloem. Řecké referendum se bude konat v neděli. Řecký premiér Alexis Tsipras své spoluobčany vyzval, aby v referendu řekli rozhodné „ne“.  

„Hlavní rozhodnutí bylo takové, že vzhledem k politické situaci, odmítnutí dřívějších návrhů, referendu, které se bude konat v neděli, a stanovisku řecké vlády, která radí volit ,ne’, nevidíme v tuto chvíli žádný důvod k dalším jednáním,“ uvedl Dijsselblom ve videonahrávce. Žádná další jednání o návrzích nebo finančních záležitostech se v příštích dnech neuskuteční ani na úrovni euroskupiny, ani mezi řeckými úřady a věřitelskými institucemi, uvedl také. „Nyní prostě počkáme na výsledek nedělního referenda a zohledníme jej,“ podotkl Dijsselbloem.

Řecká vláda v úterý několik hodin před vypršením starého záchranného programu požádala eurozónu o nový program na dva roky a o zmírnění dluhu. Řecký ministr financí Janis Varufakis po telekonferenci podle agentury Reuters uvedl, že euroskupina má za to, že nejnovější řecké návrhy týkající se dohody o záchranném programu se ubírají „správným směrem“.

Dijsselbloem podotkl, že euroskupina zaznamenala nejnovější Tsiprasovy návrhy týkající se úpravy podmínek starší dohody. Ministři financí zemí eura také podle agentury Reuters Tsiprasovi sdělili, že jeho požadavek na dohodu o novém záchranném programu přezkoumají ve světle výsledku nedělního hlasování.

 

Zdroj: ČTK

 

Euroskupina bude pokračovat v jednáních s Řeckem až po tamním referendu Foto: shutterstock.com - J. Dijsselbloem

reklama

Další články

  1. Agentury Fitch a S&P dále snižují rating Řecka

    Byznys ·

    V důsledku krachu jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli snížila v úterý mezinárodní ratingová agentura Fitch hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka hlouběji do spekulativ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.