Europoslanci připravují první směrnici o kybernetické bezpečnosti

Europoslanci a zástupci členských států EU se v pondělí dohodli na první unijní směrnici o kybernetické bezpečnosti. Ta bude po internetových společnostech jako Google či Amazon žádat informace o případných vážných bezpečnostních incidentech. Pokud informace neposkytnou, budou čelit sankcím. Místopředseda Evropské komise pro digitální trh Andrus Ansip k připravovanému právnímu předpisu řekl, že pomůže posílit důvěru zákazníků v internetové služby, především pak v ty nadnárodní, uvedla v noci na dnešek agentura Reuters.

„Internet nezná hranice, problém v jedné zemi tak může mít dominový efekt ve zbytku Evropy. To je důvod, proč potřebujeme celounijní řešení kybernetické bezpečnosti. Tato dohoda je v tomto směru důležitým krokem,“ řekl Ansip po pětihodinovém jednání mezi představiteli členských zemí a Evropským parlamentem.

Připravovaná směrnice, která reaguje na obavy z kybernetických útoků, určuje bezpečnostní i ohlašovací závazky společností v rizikových oblastech, jako jsou doprava, energetika, zdravotnictví či finance.

Internetové firmy ale budou předmětem méně přísných povinností než například letiště nebo provozovatelé produktovodů. Podle směrnice budou společnosti jako Google, Amazon, eBay či Cisco muset hlásit vážné bezpečnostní incidenty národním úřadům, které budou mít pravomoc uvalit na firmy sankce, pokud dané závazky nesplní.

 

Zdroj: ČTK

Europoslanci připravují první směrnici o kybernetické bezpečnosti Foto: Botond Horvath / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.